Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 

 

Güzel Bir Cilt İçin

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Cildinizi bitkilerle temizleyin!

 

Herbalist Tarkan Güveloğlu, cildi temizleme ve sıkılaştırma özelliği taşıyan bitkileri cilt bakımında nasıl kullanabileceğimizi anlattı. 

Bitkisel çayların cildi temizleme ve  sıkılaştırma  özelliklerinden faydalanın. Her  cilt tipi için uygun olan bu doğal çaylarle cildinizi  mutlaka silin. 

Örneğin nane iyi bir temizleyici ve sıkılaştırıcı. 

Kekik çayıyla sivilceli egzamalı ciltleri yıkarsanız çok yarar görürsünüz. 

Bitkilerin sirkeyle karıştırılmasıyla cilt toniği elde edersiniz. Kuruları aktardan alıp kullanabilir, kendi topladığınız yaşları ise  kurutabilirsiniz. 

Kurutulmuş bitkileri (Biberiye, ıhlamur, ısırgan, adaçayı) demleyin, çayı bir kaba alın ve soğuduktan sonra süzüp üzerine bir kaç damla sirke dökün ve 1 gün bekletin. İşlemin ardından şişelerde saklayın. Akşamları, gün içinde tozlardan etkilenmiş yüzünüzü bu suyla temizleyin

Ayrıca içine bir kaç damla nar çekirdeği yağı veya üzüm çekirdegi yağı katarsanız, temizlerken kırışıklıkları da azaltmış olursunuz. 
Doğal maskelerin cilde etkileri 

-Doğal maskelerin etkisi anında görülüyor.  Bu maskeler kozmetikte  de en hızlı  güzellik kaynakları olarak gösteriliyor.  Yüksek nem içerikli maskeler, cilt  hücre depolarının faydalı maddelerle dolmasını sağlıyor. Dolayısıyla cilt parlak, taze ve pürüzsüz bir görünüme kavuşuyor. kırışıklıklar azalıyor.
Her türlü meyveden ve sebzeyi mikserde çekerek içine bitkisel yağ karıştırarak cilt maskesi yapabilirsiniz. 

-1 kaşık bala, yarım greyfurtu sıkın. İçine. 1 adet  avakoda meyvesini soyup karışıma ekleyin. Bir kaç damla da ısırgan tohumu yağı katın. İyice karıştırıp yüzünüze sürün  ve 20 dakika bekleyin. Greyfurt ve avakado kırışıklıkları açar. Isırgan çekirdeği yağı ise gençleştirir.

 iyibilgi,17/9/2015

Sağlıklı ve Genç bir Cild İçin

Uzmanlar, lekeli ciltlere üzüm çekirdeği, dut ve meyan kökü ekstresi ile bakım ve orta derinlikte peeling; kuru ciltlere jojoba yağı, primrose oil, avokado yağı ile masaj; yağlı ve akneli ciltlere ise beyaz kil maskesi ile deniz yosunu özü, lipozom maya konsantresi ile bakım normal ciltlere ise avokado yağı ile masaj öneriliyor.

Normal cilde oksijen veren maskeler ile bakımın etkinliğini arttırılırken; hassas cilt bakımında yeşil çay, aloe vera, yaban mersini, ahududu gibi yatıştırıcıların kullanılabileceği ve K vitamini ile damar duvarlarının güçlendirilebileceğini ifade ediliyor.

Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Muhterem Polat, derinin organizmayı dış etkenlere karşı koruyan, sıvı ve ısı dengesini sağlayan, salgı yapan, duysal ve immünolojik işlevi olan, insan vücudunun yaklaşık 2 metrekaresini kaplayan en büyük organ olduğunu söyledi.

Çevredeki değişikliklerden ilk olarak cildin etkilendiğini, cildin iç ve dış ortam arasında bariyer görevi yaptığını belirten Polat, çevresel ve mevsimsel değişikliklere uyum sağlayamayan cildin zamanla inceldiğine ve yıprandığına dikkati çekti. Polat, cildin, güneş ışınları, olumsuz çevre koşulları, uzun süreli rahatsızlıklar ve ilaç kullanımı, hormonlu gıdalar, dengesiz beslenme ve sigara gibi etkenlerle yıprandığını dile getiren Polat, zamanla ciltte kırışıklıklar, sararma, kahverengi lekeler, ince kırmızı damarlanmalar gibi renk değişikliği, gevşeklik ve esneklik kaybı gözlendiğini ve bu durumun bakımsızlık halinde daha da hızlandığı uyarısında bulundu.

Polat, zamanın ve olumsuz faktörlerin cilde vereceği zararın azaltılması ya da geciktirilmesinin cilt yapısına uygun bakımla mümkün olduğunu belirterek, cilt bakımının yanlış uygulandığında da zararlı olabileceğini belirtti.

KURU CİLT, ERKEN KIRIŞMAYA MÜSAİT
Bakımın, kişinin cilt tipine göre yapılması gerektiğinin altını çizen Polat'ın verdiği bilgiye göre, kozmetik kullanımına ya da güneş hasarına bağlı, gebelik sırasında veya ilaçlara bağlı oluşan lekeli ciltlere pretinol, glikolik bileşik, vitamin C, vitamin E, üzüm çekirdeği ekstresi, dut ve meyan kökü ekstresi aktif içerikleri ile temel bakım öneriliyor. Aydınlatıcı komplex serum ve maskeler kullanılıyor. UVA ve UVB'ye karşı tam koruma sağlayan mikronize çinko oksit ve titanyum dioksit filtreler içeren koruyucular uygulanıyor. Daha iyi sonuçlar için orta derinlikte peeling yapılması tavsiye ediliyor.

Gözenekler küçük, ince bir üst deriye sahip, yağ salgısı normalin altında özellik taşıyan, mat ve nem oranı düşük kuru ciltler, erken kırışmaya müsait oluyor. Soğuk hava, rüzgar, uv ışınları, kötü hava şartları cildin kötüleşmesine yol açabiliyor. Kuru ciltlerde erken yaştan itibaren bilinçli bir bakım uygulanırsa, erken yaşlanmanın önüne geçilebiliyor.

Kuru cilt bakımında, nazikçe cilt ölü hücrelerden arındırılıyor, kir ve makyajı temizleniyor. Vitamin E, Superoxide dismutase, green tea extract, co-enzyme Q-10 aktif içerikleri ile serbest oksijen radikalleri gideriliyor, allantoin, bisabolol, maya extract aktif içerikleri ile yatıştırılıyor. Cilt özelliğine göre maskeler ile bakımın etkinliğini arttırılıyor. Hyaluronik asit ve gliserin ile nemlendiriliyor, jojoba yağı, primrose oil, avokado yağı ile masajdan sonra UVA ve UVB'ye karşı tam koruma sağlayan mikronize çinko oksit ve titanyum dioksit filtreler içeren koruyucular öneriliyor.

YAĞLI CİLTLERDE SARKMA RİSKİ YÜKSEK
Parlak görüntülü yağlı ciltlerde ise parlaklık yüzün her bölgesinde görülüyor ve gözeneklerin içi dolu, siyah nokta ve sivilce oluşumuna müsait oluyor. Yağlı cilt, daha uzun süre diri kalıyor, daha az çizgi oluşabiliyor, ancak bakımına dikkat edilmezse sarkma riski artıyor. Yaşlandıkça kırışıklıktan çok derin çizgiler belirgin hale geliyor.

Glikolik bileşik, cildin doğal pH'sı ile uyumlu olarak en hassas ciltlerde bile sağlıklı ve genç bir görünüm sağlıyor, genişlemiş gözeneklerin görünümü azalıyor ve tıkalı gözenekleri açmaya, yağ salgısını düzenlemeye yardımcı oluyor. Salisilik bileşik gözeneklerdeki yağ blokajını azaltan lipidde çözülebilen bir soyucudur. Aynı zamanda yağlı, problemli ciltler için çok gereken antimikrobik, antiseptik özelliği bulunuyor. Komedon temizliği yağlı cilt bakımının en önemli parçasını teşkil ediyor. A vitamini, laktik asit, deniz yosunu özü, lipozom maya konsantresi de yağlı ciltlerde öneriliyor. Fransız beyaz kil maskesi ile yağlı parlak görünüm, genişlemiş gözenekler ve sivilceler kontrol altına alınıyor, cilt arındırılıyor ve onarılıyor. UVA ve UVB'ye karşı tam koruma sağlayan mikronize çinko oksit ve titanyum dioksit filtreler içeren koruyucular ile yağlı cilt bakımı tamamlanıyor.

OLGUN CİLTLERİN BAKIMINDA ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ EKSTRESİ

Kadınların ciltlerinde, menopoz öncesinde, sırasında ve sonrasında hormonal değişikliklere bağlı olarak sivilcelenme, tüylenme, lekelenme ya da çizgilerin çoğalması gibi durumlar gelişebiliyor.

Olgun cilt bakımında cilt ölü hücrelerden arındırılıyor, kir ve makyajı temizleniyor, E vitamini, Co-enzyme Q-10, C vitamini, üzüm çekirdeği ekstresi, yeşilçay özü, papaya enzimi, retinyl palmitate aktif içerikleri ile temel bakım yapılıyor. Peptid içeren serumlar, lifting maskeler ile bakımın etkinliğini arttırdıktan sonra yine koruyucular sürülüyor.

NORMAL CİLTLERE AVOKADO YAĞI İLE MASAJI
Ortalama gözenekli normal ciltlerde ise burun ve çenede daha çok gözenek olabiliyor, ancak siyah nokta ve sivilce sorunu görülmüyor. Yaş ilerledikçe derinin güzelliğini ve kalitesini kaybetmemesi için genç yaşlardan itibaren koruyucu bakım uygulanması ve doğru bakım ürünleri ile cildin desteklenmesi tavsiye ediliyor.

Normal cilt bakımında da cilt, ölü hücrelerden arındırıyor, temizleniyor ve vitamin E, Superoxide dismutase, green tea extract, aloe vera, co-enzyme Q-10, allantoin, bisabolol, maya extract, GM glukan aktif içerikleri ile temel bakım yapılıyor. Oksijen veren maskeler ile bakımın etkinliğini arttırılıyor. Avokado yağı ile masajın ardından UVA ve UVB'ye karşı tam koruma sağlayan koruyucular kullanılıyor.

HASSAS CİLTLERE K VİTAMİNİ
Açık tenli ve renkli gözlü insanlarda hassas cilt yapısı görülüyor. Bariyer fonksiyonu azalmış olan bu cilt, üzerine sürülen herşeye karşı savunmasız olduğundan, yumuşak ürünler kullanılıyor.

Ciltteki hassasiyet uygun cilt bakımı ile kontrol altına alınıyor. Ceramidler, cholesterol, linoleik ve linolenik asit, dimethicon, cyclomethicone cildi koruyan ve epidermisi güçlendiren aktif içerikler, nemlendirici ve antioksidanlar bu bakımın temelini oluşturuyor. Yeşil çay, aloe vera, yaban mersini, ahududu gibi yatıştırıcılar kullanılıyor. K vitamini ile damar duvarları güçlendiriliyor ve UVA ve UVB'ye karşı tam koruma sağlayan koruyucular uygulanıyor.

AKNELİ CİLTLERE DENİZ YOSUNU ÖZÜ
Gözeneklerin içinde şeffaf yağ birikimleri olan akneli ciltlerde, glikolik bileşik cildin doğal pH'sı ile uyumlu olarak en hassas ciltlerde bile sağlıklı genç bir görünüm sağlıyor. Genişlemiş gözeneklerin görünümünü azaltıyor ve tıkalı gözenekleri açmaya, yağ salgısını düzenlemeye yardımcı oluyor. Salisilik bileşik gözeneklerdeki yağ blokajını azaltan lipidde çözülebilen bir soyucu olarak kullanılıyor ve aynı zamanda yağlı, problemli ciltler için çok gereken antimikrobik, antiseptik özelliği içeriyor.

Komedon temizliği yağlı cilt bakımının en önemli parçasını oluşturuyor. A vitamini, laktik asit, deniz yosunu özü, lipozom maya konsantresi uygulanıyor. Fransız beyaz kil maskesi ile yağlı parlak görünüm, genişlemiş gözenekleri ve sivilceler kontrol altına alınıyor, cilt arındırılıyor ve onarılıyor. Son adımda güneş koruyucu uygulanıyor.

Bunların dışında modern hayatın getirmiş olduğu stres, kirlilik, güneş ve serbest radikallere maruz kalan ciltler de temizlenip, arındırıldıktan sonra yoğun C vitamini, retinol, super okside dismutase, co-enzyme Q-10, yeşil çay aktif içerikleri uygulanıyor.

Antioksidan serumlar ve maskeler ile bakımın etkinliği arttırılıyor ve koruyucu ile bakım tamamlanıyor

stargazetesi, 25/04/2011

Sirke: Güzelleştiriyor

Siz de ışıl ışıl parlayan ve her zaman bakımlı bir cildiniz olmasını istiyorsanız; bir çay kaşığı sirkeyi dinlenmiş şişe suyuna ilave edin ve yüzünüzü öyle yıkayın. Ayrıca banyo suyuna 3-4 yemek kaşığı sirke döküp içinde 10 veya 15 dakika kaldığınızda bedeniniz canlanır.

Sirke ile yapılan bakımın diğer yararları ise şöyle sıralanabilir:

*Küçük kılcal damarlar içindeki kan dolaşımını hızlandırıp cildi nemlendirir.

*Antiseptik özelliği nedeniyle enfeksiyona neden olan bakteri, virüs veya mayaların hızla çoğalmasını engeller.

*Cilt yüzeyindeki aşırı yağlı bezeleri azaltır.

*Pullanma veya soyulma sorunlarına karşı etkilidir.      

*Cildin ph seviyesini düzenler.  

hürriyet, 18/09/2008

Düzgün Bir Cilt İçin

Yumuşak bir cilt için A vitamini çok önemlidir. A vitamini en çok tereyağında bulunur. A vitamini gece körlüğünden korunmak için, saçların ve derinin güzelleşmesi için faydalıdır.

A vitamini peynirde de bol miktarda bulunmaktadır. Bu vitamin balıkyağında da fazla miktarda vardır. Ayrıca günde bir miktar ayçiçeği çekirdeği veya kabak çekirdeği yiyin. Bu çekirdekler esas halinde element olan çinko içerirler. Vücutta çinko eksikliği ise derinin daha çabuk buruşmasına yol açar. Ayrıca sabah ve akşam kivi yiyin. Bu meyvenin içerdiği C vitamini dolaşımı harekete geçirir ve bunun sonucu olarak deri daha iyi beslenir.

KUVVETLİ TIRNAKLAR

Her gün yoğurt yiyin. Yoğurtta tırnakların oluşumu için önemli olan protein vardır. Toz jelatin de bu etkiyi fazlalaştırır. Kırılan tırnaklara karşı ceviz ve yer fıstığı yiyin. Her ikisi de tırnakları sertleştiren biotin içerir.

SAĞLIKLI DİŞLER

Günde iki kere 150 gram yağsız peynir yiyin. Peynirdeki kalsiyum dişetini kuvvetlendirir, dişleri sağlamlaştırır. Ayrıca balık ve kümes hayvanları da dişlerin sağlam olması açısından önemlidir. Bunlarda dişleri sertleştiren fosfor vardır.

PARLAK GÜR SAÇ

Bol protein içeren besinler (peynir, et, balık, kümes hayvanları) salatayla birlikte yendiğinde saç gür olur. Çünkü saçın yüzde 97'si protein maddesi olan keratinden oluşuyor. Haftada dört yumurta yiyin. Yumurtada saça parlaklık kazandıran bol miktarda kükürt vardır.

PARLAK GÖZLER

Haftada üç kere az bir miktar bitkisel yağla pişirdiğiniz havuç yiyin. Havuçtaki A ve E vitaminleri görmeyi kuvvetlendirir, gözlere parlaklık kazandırırlar. Kepek, çavdar ekmekleri içerdikleri selen elementinden dolayı gözleri hastalık mikroplarından korur.

hürhaber, 07/05/2008

Cildinizi Koruyun

Mehmet Öz, yiyecekler ile kırışıklıkların ilişkisini anlattı. Öz, "Yapılan çalışmalar ışığında biliyoruz ki, yedikleriniz ve içtikleriniz cildinizin sağlığı üzerinde büyük etki yapıyor. Önerilerimizi dikkate alırsanız kırışıklıklar kaybolmayacak ancak daha genç görüneceksiniz..." dedi. İşte o öneriler...

Kırışıklıklar yaşlanmanın vazgeçilmez bir parçası olabilir, fakat bu onlarla hiçbir savaşa giremeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Cildinizi güneşin ultraviyole radyasyon ışınlarından korumak yapabileceğiniz en güçlü adım. Birçok cilt hastalığına karşı tam ve kesin tedavi yöntemi olduğunu kesinlikle söyleyemesek de sağlıklı ve besleyici yiyecek içecekler ile cildinize çok büyük bir koruma sağlarsınız.

Güneş ışıklarına çok fazla maruz kalmayın.

Cildinizi her gün düzenli olarak temizleyin ve nemlendiriciler kullanın.

Güneş yağı sürün, şapka ve güneş gözlüğü takın.

Yapılan bir araştırma neticesinde, sebze, özellikle fasulye türü bitkiler, zeytinyağı, fındık ve besin değerli açısından zengin ekmekler tüketenlerin;şekerli yiyecekler tüketenlere oranla çok daha az kırışıklıklara sahip olduğunu belirledi. Uzmanlar A, C ve E vitaminleri ve çinko, selenyum gibi minerallerin cilt hücreleri tarafından üretilen potansiyel zarar verici serbest radikallerin sayısının artmasına engel olduğu hakkında ciddi şüphe duymaktalar. Bu antioksidan vitaminlerin cildin yaşlanmasına neden olan UV ışınlarına karşı koruduğu da bazı çalışmalar ışığında ortaya konmuş.

SAĞLIKLI CİLT RENGİNİN SIRRI

Başka bir çalışmada ise, karotenoid pigmentlerinden tüketen açık tenli kişilerin UV ışınlarına karşı ciltte oluşabilecek tahriş ve zararlara karşı daha çok koruma sağladıkları bilinmektedir ve böylece sağlıklı bir cilt rengini muhafaza edebilirler.

KAYISI, HAVUÇ, PATATES

Karotenoid açısından zengin yiyecekler yemek istiyorsanız size birkaç seçenek sunabiliriz. Karotenoidin bolca bulunduğu yiyecekler kayısı, havuç, tatlı patates, ıspanak, kantalup kavunu ve parlak yeşil, portakal rengine ve sarısı renge sahip diğer meyve ve sebzelerdir. Multivitamin katkıları cildinize yaşlanmaya karşı korunma konusunda yardımcı olurlar. Ek olarak günde 4-5 adet meyve veya sebze tüketmek, botanik antioksidanlar tüketmek ile aynı anlama geldiğinden cildinizi ultraviyole radyasyona karşı korumak ile aynı anlama gelmektedir.

CiLT VE VÜCUT DOSTU YiYECEKLER

Sebzeler Meyveler

Ispanak, yaprak marul, havuç, tatlı patates Vitamin A (karotenoid)

Domates, dolmalık biber Vitamin C

Papaya, mango, kantalop kavunu Vitamin A (karotenoidler)

Portakal, üzüm Vitamin C

Yüksek besin değerli ekmekler Vitamins B, D, çinko, selenyum

Fındık, ayçiçeği çekirdeği Vitamin E, çinko

Somon, ton balığı Vitamin D, E, kalsiyum, omega-3 yağları, selenyum, protein

Sebze yağı Vitamins D, E

Düşük yağlı süt, Vitamin A (retinol), kalsiyum, çinko, selenyum

Yumurta Vitaminler A (retinol), E, B, çinko t Baklagiller Vitamin B, çinko

GENÇLiK SUYU

Suya hasret kalan bir bitkinin yetişmesini düşünün. Gittikçe kuruyup güçsüzleşecektir. Bitkiyi sulamak onu geri getirebilir fakat hasar görmüş yaprakları görülecektir. Su, insanlarda aynı mantıkla işlev görmektedir. Su içerek cildinizi dış etkenlere karşı nemlendirmiş olursunuz, esnekliğini korumuş kurumasını ve zarar görmesini engellemiş olursunuz. Harcadığınız enerji ve susuzluğunuza göre düzen yapıp yeterli su içmelisiniz. Kahve, çay ve birçok gazlı içeceği su olarak saymamalısınız. Çünkü onların idrar söktürücü özellikleri vardır ve aldığınız tüm suyu kısa sürede vücuttan atıp tüketmeye neden olabilirler. Egzersiz yapmak ve düşük nemli ortamlarda uzun süre bulunmak da vücudunuzun su dengesini bozabilir. Bu faktörlerin her birini dikkate alıp onlara göre ekstra su içmelisiniz.

bugün, 29/04/2008

Siyah Noktalar Nasıl Giderilir

Kaç yaşına geldiniz ama siyah noktalarınızla hala başınız dertte mi?

Bazı kadınların ciltlerindeki siyah lekeler kozmetik ürün kullanımına rağmen geçmez.

Bazı öneri: Elma sirkesi. Yarım su bardağı suya, 3 çorba kaşığı kadar elma sirkesi ekleyip iyice kaynatın. Daha sonra ateşi kısın ve başınıza bir örtü örtüp, yüzünüzü buhara tutun. Bu şekilde yüzünüze 15-20 dakika buhar verin.

Daha sonra yarı yarıya sulandırılmış elma sirkesiyle yüzünüzü silin. Bu işlemi haftada 2 kez tekrarlayabilirsiniz. Düzenli olarak yapılan işlem sonucunda siyah lekelerin yok olduğunu ve cildinizin parladığını göreceksiniz.

Siyah noktalara farklı öneriler:

1- Birer tutam kırlangıç otu, ayrık otu bir kaba konularak üzerine beş bardak su ilave edilerek kaynatılır ve bir gece dinlendirdikten sonra siyah noktaların üzerine sürülür.

2- Birer tutam nane, yabani kekik yaprağı, ıhlamur bir kaba konulup yeteri kadar su ilave edilerek kaynatılır. Soğuduktan sonra siyah noktaların üzerine sürülür.

3- Bir adet çok olgun domates ezilir ve ince bir tülbentle süzülür. 1 tatlı kaşığı gliserin ve iki damla asilbent tentürü katılıp karıştırılarak şişeye doldurulup kullanılmak üzere saklanır. Cildin siyah noktalı kısımlarına bol miktarda sürülür.

hürriyet, 13/04/2008

Cildi Parlak Tutan Yiyecekler

A vitamini cilde çok faydalıdır, hücreleri yeniler. Gençlik vitamini olarak tanımlanan C vitamini cildi gergin ve dolgun gösterir. E vitamini yüzdeki ince çizgileri azaltır. Selenyum dokulara nefes aldırır. B-6'nın yeri cilt için her zaman çok özeldir. Yeşil çay ve soya fasulyesinin etkisine ise diyecek yok.

Aldığımız veya kendimizi yoksun bıraktığımız tüm gıdalar; genetik yapımızdan hormon dengesine, cildin yağ ve nem oranından genel savunma sistemine, hafızamızdan gözlerimize, sindirim sorunlarından saç ve tırnaklarımıza, hatta duygularımıza, karakterimize kadar yansır. Hele cildimiz, gıdalara karşı öylesine duyarlıdır ki! Güzel, gergin ve ışıltılı bir cilt için bazı besinlerden ve besin takviyelerinden yararlanmak gayet akıllıcadır.

Cilt dostu beslenme destekleri
Cildimizi geliştiren besinlerin en önde gelenleri, A-B-C-D-E-K vitaminleri, bakır, krom, çinko, demir, selenyum, magnezyum gibi mineraller, coenzim Q-10 enzimi, omega 3 ve omega 6 gibi temel yağ asitleridir. Daha birçok gıda gibi, likopen, yeşil çay ve soya fasulyesi de cildimizi koruyan ve geliştiren, son moda antioksidanlar arasında yer alırlar. Şimdi isterseniz, cildimizin penceresinden bakarak, bu notları biraz genişletelim.

A vitamini ve betakaroten
A vitamini, tek kelime ile ciltte mucizeler yaratır. Akneli veya güneşten hasar görmüş ciltler A vitamini ile tedavi edilir. Bu vitamin, hücre yenilenmesini sağlar, saçları ve mukoza dokusunu korur, yaraların hızla iyileşmesinde önemli bir rol oynar. A vitamini önemli bir antioksidan olduğu için vücudumuzun ve cildimizin enfeksiyonlara karşı direncini arttırır. Betakaroten, A vitamininin değişik bir formudur ve en az A vitamini kadar etkilidir. A vitamininde doz aşılırsa deri kalınlaşır ama betakarotenlerin böyle bir tehlikesi de yoktur. 

B vitamini
Vücudumuzda B vitaminleri eksikliği olması, birçok başka sorunun yanı sıra, cilt sorunlarına da yol açar. Çünkü B kompleks vitaminleri hücresel gelişim için gerekli olan enzimlerin oluşmasına yardımcı olurlar. Genel sağlık için tüm B vitaminleri gereklidir. Ancak cildi korumaya gelince, B-6'nın yeri çok özeldir. Bu vitamin, enfeksiyonları yaratan kimyasalları etkisiz hale getirir. B-3, B-5 ise cildimizin nemini korurlar.

C vitamini 'Gençlik Vitamini'
C vitamini cildimizi gergin ve dolgun gösteren 'kollajen doku'nun oluşumunda birinci derecede etkilidir. Aynı zamanda çok güçlü bir antioksidandır. Tüm bu nedenlerle 'Gençlik Vitamini' olarak bilinir. C vitamini, yara ve yanıkların iyileşmesini hızlandırır, cildimize parlaklık ve yoğunluk kazandırır, kan pıhtılaşmasını ve morarmaları önler, E vitamininin etkisini arttırır, demir emilimini güçlendirir ve stresin üzerimizdeki etkilerini azaltır. Şeffaf ve genç bir cilt için C vitamini çok önemlidir.

D vitamini
D vitamininin kemik sağlığı için önemli olduğunu gayet iyi biliyoruz. Ama daha fazlası da var. Çünkü D vitamini cildimiz için de gereklidir. Bu vitamin yaraların iyileşmesinde önemli bir rol oynar. D vitamini üretebilmek için biraz güneş ışığına ihtiyacımız var. Haftada 3 kez, 15 dakika kadar yüz, kol ve bacaklarımızı güneşe göstersek yeterlidir.

E vitamini
E vitamini çok etkili bir antioksidandır. C vitamini ve Selenyum ile birlikte alındığında etkisi artar. Bu vitamin hücre yenilenmesine yardımcı olur, yaşlanma sürecini geciktirir, ayrıca yaraların iyileşmesine katkıda bulunur.
Bu vitaminin cildi güzelleştirdiği ve ince çizgileri azalttığı çok eskiden beri bilinir.

Selenyum
Selenyum, dokuların nefes almasını kolaylaştıran, cildin elastikiyetini arttıran, önemli bir antioksidandır. Aynı zamanda güneşten gelen UV ışınlarının zararlı etkilerini azaltır. E vitamini ile birlikte alındığında vücudumuzu toksinlerden korur. Öte yandan, cildimizi de çok etkileyen tiroid hormonunun etkin çalışmasını kolaylaştırır.

Bakır
Bakır peptid en etkili cilt yenileme ürünlerinden biri sayılır. Bu madde kollajen ve elastin üretimine yardımcı olan bir antioksidandır. Aynı zamanda cildimizi dolgun tutan başka maddelerin yapımına yardımcı olur. Bakır peptid kozmetikleri cildi hızla toparlar. Cildimizde hasar gören kolajen ve elastin'in yenilenmesini sağlar, daha sıkı ve pürüzsüz bir doku oluşmasına yardımcı olur.

Çinko
Azıcık çinko nelere kadirdir bir bilseniz! Vücutta 100 kadar enzimi harekete geçirir. Hücre yenilenmesi için gerekli olan genetik materyalin bir kısmını temin eder, A vitamininin kullanılmasını sağlar. Çinko cilt sorunlarında, özellikle aknede en etkin tedavilerden biridir. Cilde sıkılık ve gerginliğini veren kolajen ve elastin üretimine yardımcı olur, böylece zamansız kırışmayı önler.

Coenzyme Q-10
Son yıllarda kalp ve damar sistemini korumak için sıkça önerilen bu enzimin etki sistemi E vitaminine benzer. Anti aging yararları saymakla bitmez. Cilde haricen uygulandığında, cildin nem tutma yeteneği artar, kaz ayakları ve diğer ince kırışıklıklar azalır, yaşlılık lekeleri hafifler.

Yeşil çay
Cilt bakımındaki son modalardan biri de yeşil çaydır. Arizona Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar, bu modayı doğrular nitelikte. Konsantre haldeki yeşil çay cilde sürüldüğünde güneş hasarlarını önlüyor. Ayrıca iltihaplanmaya karşı direnci arttırıyor, cildi yumuşatıyor. Yeşil çay maskesi gözaltı morluklarını hafifletiyor. 

Soya fasulyesi
Soya fasulyesinde bulunan genistein maddesinin, kolajen üretimine yardımcı olduğu biliniyor. Soyanın doğal partikülleri ışığın yansımasını engelleyerek cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlıyor.

Cildimize dost olan daha sayısız gıda ürünü vardır.

Örneğin Likopen! Pişmiş domateste bol miktarda bulunan likopen, son derece etkili bir antioksidandır. Kuşkusuz cildimizi ne kadar fazla antioksidanla beslersek, kalitesini o kadar arttırabiliriz.  Sonra hemen her ürüne girmiş olan aloe vera, gayet kailteli bir omega 6 yağ asidi içeren 'evening primrose oil', bal, zeytinyağı, avokado, şarap ve daha birçokları.

hürriyet, 15/01/2008

Kozmetiklerdeki Vitaminler Gerçekte Etkili mi?

Günümüz kozmetiklerinde vitamin içerikli olanların oranı, yapılan bir istatistikle 1991 yılından sonra 3 kat artmıştır. Sağlıklı bir cilt için yeterli oranda nemlendirilme, güneşten korunma ve sağlıklı beslenmenin önemi inkar edilemez.

Tüketicileri yanıltan gizli faktörler bulunmaktadır. Bunların başında kreme konulan vitamin cildin vitamin ihtiyacını karşılamak yerine kremin stabilitesini korumak amacıyla kullanılması gelmektedir. Maalesef üreticiler bu konuda tüketiciyi yanıltan reklamlardan kaçınmamaktadır.

A VİTAMİNİ: Yağda çözünen bir vitamindir, bu nedenle yağlı kremlerde kullanılır. Isı ve ışığa duyarlıdır ve güneşten koruyucu, güneş sonrası kremlerde etkisi şüphelidir. Güneş yağında kullanılması ciltte oluşacak turuncu-kahverengi bronz renk içindir. Ciltte deri bütünlüğünü sağlamak özelliği vardır, ancak antioksidan özelliği sadece kremin stabilitesini korumak yani bozulmasını engellemek içindir.

E VİTAMİNİ: Antioksidan özelliği nedeniyle erken yaşlanmanın engellenmesi, kansere karşı kullanımı, derinin yumuşak bir görünüm alması ve A vitamininin aksine gebelerde de kullanılabilmesi nedeniyle birçok kremin içeriğinde vardır. Bununla birlikte krem şeklinde deriye sürüldüğünde antioksidan özelliğinin derideki miktarı ve etkisi kanıtlanmamıştır.

C VİTAMİNİ: Kozmetik açıdan kullanım amacı, yara iyileşmesindeki iyi etkileri, antioksidan özelliği, kollajen sentezini artırarak kırışmayı azaltma etkileri, anti kanser ve özellikle melanoma karşı koruyucu etkileridir. Bu vitamin reklamlarda görülen cilt solgunluğunu ve bozukluğunu düzeltme etkileri pek inandırıcı değildir çünkü suda çözünen bir vitamin olması nedeniyle, ciltte çok kısa süre kalabilmektedir ve bu da yetersizdir.

B VİTAMİNİ: B8-H vitamini-Biotin; Bu vitaminlerin yokluğunda ciltte kuruma saç ve tırnak kurumaları ve kırılmaları oluşur. Şampuanlarda çok sık kullanılır; ancak bu şekilde saç köklerine ulaşması mümkün görünmemektedir.

B5 VİTAMİNİ (PANTENEOL): Pantenol, yunancada 'her yerde bulunan' anlamındadır ve eksikliği nadirdir. Bu maddenin tüylerin büyümesine etkisi önemlidir; ancak kullanılan ürünlerle saç köklerine ulaşması zordur.

Yard. Doç. Dr. Canan Görpelioğlu, Fatih Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı

zaman, 14/12/2007

Cildinize Vitamin Takviyesi Yapın

Zamanla canlılığını ve parlaklığını yitiren cildiniz için mutlaka doğal meyve ve sebze takviyesi yapın.

Kahvaltıda mutlaka meyve yiyin veya meyve suyu için. Vücudun değerli dostu olan meyveler, cilde ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri sağlayarak besliyor. Meyveleri hem yiyin hem de krem gibi cildinize sürün.

Elma
Ninelerimizin 'sağlık için günde bir elma' sözü bilim adamlarınca artık ispatlandı. Elma, zengin vitamin ve mineral kaynağı olup bağışıklık sistemini güçlendiriyor. İçeriğindeki C vitamini ile cildi zararlı dış etkenlerden koruyor. A vitamini ile ciltteki nem kaybının azalmasına dolayısıyla kırışıklıkların giderilmesine yol açıyor. Özellikle kirli hava ve kapalı ortamlara maruz kaldığımız kış günlerinde günde 1 elmayı öğünlerden hemen sonra yiyin. Hazmı kolaylaştırıp dişleri temizliyor.

*Kirli havaya maruz kalan cildinize elma püresi hazırlayıp 2-3 günde bir sürün. 5 dakika bekleyip yüzünüzü yıkayın. Aceleniz varsa elmanın kabuğunu kalınca soyup yüzünüze sürün, birkaç dakika sonra yıkayın. Cildiniz gerginleşecektir.

Havuç
Havuç, içeriğindeki beta karoten, E, PP, B ve D vitaminleriyle sağlık ve güzellik için gerçek bir nimet. Cildin gençlik iksiri ve her türlü cilt sorununun ilacı. Dermatit, egzema, yanık ve sivilce gibi cilt sorunlarını tedavi ediyor. Cildi nemlendirip besliyor ve cilt kuruluğunu gideriyor. Kirli hava ve kapalı ortamların ciltte oluşturduğu olumsuz etkileri gideriyor. Yaz aylarında da cilde sağlıklı bir bronzluk kazandırıyor. Sağlık ve güzelliğiniz için hergün 1 havuç yiyin.

* Her türlü cilt tipi için besleyici bir maske; temizlenmiş 1 havuç, 50 gr lor peyniri ve 1 çorba kaşığı mısır nişastasını robotta püre halinde ezip yüzünüze sürün. 10 dakika sonra yıkayın.

Ananas
Ananas, selülit ilacı ve toksin atıcı özellikleriyle kozmetik sektöründe çok sık kullanılan bir meyve. İçerdiği A ve C vitaminleri, kalsiyum, potasyum, fosfor ve demir gibi minerallerle sivilceli cilt sorunlarının dermanı. Pürüzlü ciltlerdeki sivilce ve lekeleri hafifletiyor ve cildi canlandırıp kadifemsi bir yumuşaklık kazandırıyor. Ananas ayrıca, makyaj ürünlerinin cilt üzerindeki olumsuz etkilerini de gideriyor. 3-4 dilim ananası ezip cildinize sürün ve 15 dakika bekleyip ılık suyla yıkayın.

*Yarım ananas ve 60 gr kavrulmamış bademi robotta krem kıvamına gelinceye kadar ezip göz çevresi hariç yüz ve boynunuza sürün. 15 dakika bekleyip cildinizi durulayın. Cildinizi yumuşatıp pürüzsüz bir görünüme kavuşturacaktır.

Greyfurt
Greyfurt içeriğindeki A, B grubu ve C vitaminleriyle antioksidan etkisi yapıyor. Tıpkı bir ilaç gibi kılcal damarlardaki kanı hızlandırıp, damarları hastalıklardan koruyor. Cildin direncini artırıp zararlı dış etkenlere karşı siper görevini üstleniyor. Hasarlı serbest radikalleri onarıp hücreleri yeniliyor. Yüksek orandaki mineralleriyle cildi adeta yeniden yapılandırıp ışıltılı bir görünüme kavuşturuyor. Cilde gençlik aşısı kadar etkili bu meyveyi hergün yiyin veya ara öğünlerde suyunu için. 

*Cildi besleyici ve tazeleyici bir maske için: Yarım greyfurt suyu, 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1 yumurta akı ve 3 çorba kaşığı pirinç ununu krem kıvamında iyice karıştırıp yüz ve boynunuza sürün. 10 dakika bekletip durulayın.

Salatalık
A, B ve C vitaminleri ile fosfor, potasyum, demir, magnezyum ve gençlik iksiri olarak tanımlanan selenyum deposu salatalık, her türlü cilt sorununa iyi geliyor. Susuzluğu giderici özelliği ile cildin nem oranını dengeliyor. Canlandırıcı ve yumuşatıcı etkisi nedeniyle kozmetik ürünlerinin vazgeçilmez besinlerinden biri. Cildiniz için hergün 1 salatalık yiyin. Veya evde hazırladığınız portakal veya diğer meyve sularına ilave edip ara öğünlerde için.

* Salatalığın kabuğunu biraz kalın soyup yüzünüze sürün, cildinizde ani canlanma ve yumuşama etkisini hissedeceksiniz. Yorgun gözlerinizin üzerine salatalık dilimi yerleştirip dinlendirin. Bu işlemleri 2 günde bir uygulamanızda yarar var.

Güçlü bir kahvaltının ardından cilt temizliği ve canlandırıcı bir duş ile güne enerjik başlayın. Kurulanıp, vücudunuza uygun bir nemlendirici kremi yuvarlak hareketlerle masaj yaparak sürün. Yüzünüze ve boynuza her zamanki nemlendirici kreminizi sürüp kâğıt mendille fazlalıkları alın.

milliyet, 30/11/2007 

Cilt İçin Yararlı Protein; Balıkta

Yaşlanmanın altında yatan nedenleri araştıran uzmanlar; hücre yenilenmesini sağlayan proteinin kırışıklıklar üzerindeki etkisini keşfetti.

Hücrelerimizin yapıtaşlarının amino asitlerden oluştuğunu belirten araştırmacıların ulaştığı ilginç sonuçlar şöyle: Protein sindirilirken, amino asitlerce parçalanarak hücrelerin kendilerini yenilemelerinde kullanılır. Yeterince protein alınmazsa vücudun yaşlanma süreci hızlanır. Cilt için en yararlı protein balıkta bulunur.

Genç kalmanızı sağlayabilecek besinler arasında ilk sırayı balık alır.

Her türden balık; doymuşluk oranı düşük yağla, yüksek kalitede ve kolayca sindirilen proteinlerin kaynağıdır. Deniz ürünleri besin açısından yoğundur. Dolayısıyla yüksek miktarda protein ve önemli oranlarda vitamin ile mineral içerir. Doymuş yağ ve kalori oranları da yüksek değildir.

ekolay, 28/10/2007

Cilt Kırışıklığına Bitkisel Formüller

Deri kırışıkları, herhangi bir hastalık belirtisi değil, bir yaşlanma belirtisidir; ama oluşum süreci yavaşlatılabilir.

Nedenler: Deri kırışıkları, herhangi bir hastalık belirtisi değil, bir yaşlanma belirtisidir; ama oluşum süreci yavaşlatılabilir. Başlıca neden, derinin giderek kurumasının yanı sıra, yaşlanma süreci içinde deride albümin birikimleri oluşmasıdır. Yanlış yüz bakımı, fazla güneş ışını, yanlış beslenme, stres, hareketsizlik, nikotin ve alkol bu birikimlerin oluşmasını destekleyen faktörlerdir. Ayrıca, radikal diyet kürleri de deri kırışıklıklarına yol açabilir.

Pratik çözümler: Bolca C ve E vitamini alınması gerekir. E vitamini, ıspanak, kabak, marul, lahana, yeşil salata, ayçiçeği yağı, badem, ceviz ve fıstık ürünlerinde vardır.

Bromelain enzimi, deri dokusundaki albümin birikintilerini çözer. Bolca bromelain içeren taze ananas suyu günde en az 1 bardak içilmelidir.

Yumurta akı-bal maskesi: 1 yumurta akı ile 2 yemek kaşığı çiçek balı iyice karıştırılır, yüze sürülür ve 20 dakika etkilenmeye bırakılır. Süre sonunda yüz ılık suyla yıkanır.

Balmumu maskesi: 10 gr balmumu bir kapta eritilip, 3 yemek kaşığı çiçek balı ile iyice karıştırılır. Soğuduktan sonra yüze sürülür, 15-20 dakika etkilenmeye bırakılır. Süre sonunda yüz ılık suyla yıkanır.

Her gün ısırganotu çayı ile yıkanan yüz gerginleşir. Yüz her gün bir kere yayık ayranı ile yıkandığında, kırışıklar azalır. Her gün çay ile yıkanan yüz güzelleşir.

Sigara zararlıdır. Nikotin, deri dokusunu besleyen kılcal damarların tıkanmasına yol açar. Uzun süre güneşlenmek zararlıdır. Günde en az 7-8 saat uyumak gerekir. Deri pörsümesine ve kırışmasına, gereğince görev yapamayan bağırsaklar da neden olabilir. İyi bir sindirim sağlanması gerekir.

Organizmanın koruyucusu olan deri, kendini de çok iyi koruyabilir. Ama onu, her gün belirli oranda sıcağa, soğuğa, ışığa, kuru ve nemli ortama tabi tutarak, güçlendirmek gerekir. Özellikle açık hava, derinin başlıca güç kaynağıdır.

haber7, 23/10/2007

Cilt Lekeleri İçin Doğal Maskeler

Hepimizin cildinde bazı lekeler vardır. Yıllar geçtikçe bunların sayıları çoğalır ve tedbir almazsak, zamanla cildimiz bir haritaya benzer. Bu lekelerin nedeni çoğunlukla deri hafızasında saklanan eski güneş hasarlarıdır. 40 yaşından sonra yüzümüzde beliren lekelerin yüzde 80 kadarı, 18 yaşından önceki güneş etkilerine bağlıdır. Her kış başında yeni lekeleri veya koyulaşan eski lekeleri tedavi etmek gerekir. Özellikle beyaz ciltler, leke tedavilerine gayet olumlu cevap verirler. Esmerlerde ise maalesef en ufak bir tahriş, kalıcı lekelere dönüşür. Bu nedenle esmerlerin daha dikkatli olması ve güneşten korunmaya daha fazla özen göstermeleri gerekir.

Tedavi yöntemleri

Leke tedavisinde; tüm hidroksi asit peelingleri, ışık tedavileri, kriyoterapi yöntemi, hidrokinon, tretinoin, led ışık terapisi gibi ilaçlar kullanılır.

Vitamin desteği
Leke tedavisini daima beslenme ve vitaminlerle desteklemek gerekir. Cilt dostu vitaminler cildin kendini yenilemesine yardımcı olur.
A Vitamini: Günde 10 mg. E Vitamini: Günde 10-50 mg.
Selenyum: Bu minerali günde 25 mcg. almanız gerekir. Tabii bu destekleri almak için önce doktorunuza danışmalısınız. Vitaminlerin, kullandığınız başka ilaçlarla etkileşimleri olabilir.

Doğal maskeler

Cildimizdeki koyu renkli lekelerden kurtulmak için bazı doğal maskelerden de yararlanabiliriz. Örneğin;
* Yoğurt ve portakal suyu maskesi çok yararlıdır.
* Bir diğeri bal ve limon suyu karşımıdır.
* Üçüncüsü de; salatalık suyu ile eşit miktarda limon suyu karıştırılarak yapılır. Bu maskeleri başlangıçta bir ay süre ile her gün 15 dakika yüzünüzde tutup, sonra ılık suyla yıkayın. 1 ay sonra da haftada 1 veya 2 kere uygulamaya devam edin.

sabah, 31/10/2007

Doğal Yollarla Güzelleşin

Her alanda karşımıza çıkan doğal ürünler, son dönemde özellikle kozmetik ürünlerinin içeriklerinin de büyük bölümünü oluşturuyor. Buzdolaplarımızın vazgeçilmez besinleri, aynı zamanda inanılmaz birer güzellik silahına dönüşüyor.

Eğer doğal kozmetik deyince aklınıza sadece "bio-reyonlar" geliyorsa, size yanıldığınızı hatırlatmak isteriz. Çünkü son dönemde birçok kozmetik markasının ürün içeriği neredeyse bir süpermarket alışveriş listesi kadar çeşitli. Mutfaklarımızın vazgeçilmezleri bal, zeytinyağı, üzüm, mango, Hindistan cevizi güzelliğin hizmetinde...

Özellikle zeytinyağı sadece yemeklere kattığı lezzetle değil tedavi edici özelliğiyle de biliniyor. İçindeki bakım yapan besin maddeleri, alerjik ya da çok hassas ciltler için bile rahatlıkla kullanılabildiğinden pek çok üründe yer alıyor. Zeytinyağı, kuru ciltlerin bakımının yanı sıra saç ve saç derisi bakımında da kullanılıyor. Zeytinin çekilmiş çekirdekleri de yumuşak bir cilt peeling'i için şimdilerde ürünlerde yer alıyor.

Üzüm suyu, pirinç, salatalık

Üzüm suyu da güzelliğin yeni iksiri olarak bakım ürünlerinde sıkça kullanılıyor. Bileşimindeki polifenoller cilt için birer gençlik mucizesi olarak kadınların hizmetine sunuluyor. Üzümdeki OPC fenolleri, cilt kırışıklıklarının en büyük nedenlerinden biri olarak gösterilen serbest radikaller üzerinde etkili. Kırmızı üzüm de gerginleştirici ve hücre yenileyici özelliklerinden dolayı kozmetikçilerin tercihleri arasında yer alıyor.

Cilt yenilenmesinde etkili bir başka besin maddesi de pirinç. "Mikro-dermasion" peeling etkisiyle cildi pürüzsüzleştiriyor. Salatalık ekstresi ya da aloe vera ise cildi rahatlatırken aynı zamanda tazelik hissi veriyor.

Ve bal... Sadece benzersiz tadıyla sofralarımıza konuk olmuyor, aynı zamanda cilt kuruluğunda ve elastikiyet kaybında kadınların imdadına koşuyor.

Magnezyum iyi uykuya birebir
Artık rahat bir uyku çekebilmek için ilaçlara ihtiyacınız yok. Eğer gündüzleri içtiğiniz kahveden vazgeçmenize, saat 20.00'den sonra egzersiz yapmayı bırakmanıza ve uyku maskesi kullanmanıza rağmen bir türlü uyuyamıyorsanız, o zaman vücudunuzun magnezyuma ihtiyacı var demektir. Bir doz magnezyum sizi rahatlatır, uyumanıza yardımcı olur ve kendinizi sürekli yorgun hissetmenizi engeller.

Doktorlar sağlıklı kemikler ve kaslar için de günde en az 270 mg. magnezyum alınmasını öneriyor. Magnezyum ihtiyacını ayrıca yeşil sebze, balık ve fındık yiyerek de gidermek mümkün.

hürriyet, 04/09/2007

Ev Yapımı Maskelerle Güzellik

Yazın cildimiz zorlanıyor. En küçük bir tahriş güneşle karşılaşınca lekelere dönüşüyor.

Klimalı ortamlar cildi kurutur
Sıcak hava genel olarak metabolizmayı hızlandırır. Artan metabolizma yağ ve ter bezlerini harekete geçirir. Hava hem sıcak hem kuru olduğunda havalardaki suyun buharlaşmasına neden olur.
Sonuçta cildimizin dengesi bozulur.

Yazın cildimiz için yapabileceğimiz en iyi şeyleri sıralamam gerekirse, şöyle özetleyebilirim:
. Cildi temiz tutmak
. Güneşten koruyucu kullanmak
. Az makyaj yapmak
. Bol bol sebze ve meyve yemek, antioksidanlar almak
. Su içmek!

Maskenizi kendiniz hazırlayın
Maskeler deri yüzeyine sürülünce hızla buharlaşmaya başlar. Böylece cildinizde serinlik hissi ile kan dolaşımı hızlanır. Maskeyi temizleyince cildimizde hafif bir kızarıklık hissederiz. Bunun nedeni tahriş değil kan dolaşımının harekete geçmesidir. Bu da cildi uyarır ve hafif bir makyaj etkisi yapar.

Maske uygulamadan önce
Maske uygulamadan önce cildinizi güzelce temizleyin. Ardından yüzünüzü ılık suyla yıkayın ki, cildiniz besinleri emmeye hazır olsun. Sonra yüzünüze boynunuza ve dekoltenize cildinize uygun olan maskeyi tatbik edin. 20 dakika sonra yine ılık suyla yıkayın. Ardından bir nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.
. Yağlı ciltlere haftada iki kere maske yapabilirsiniz.
.  Normal ve kuru ciltler için haftada bir kere yeterlidir.

YAĞLI CİLTLER İÇİN: YUMURTA, ŞEFTALİ, YOĞURT

. Yumurta akı maskesi: Yumurta akını iyice çırptıktan sonra içine bir çay kaşığı limon suyu koyun ve bekletmeden yüzünüze, boynunuza sürün.
. Şeftali maskesi: Tüylü bir şeftaliyi mutfak robotundan geçirip maske olarak kullanın.
. Yoğurt maskesi: 1 tatlı kaşığı sade yoğurdu, arpa unu ile karıştırıp maskemizi hazırlayabiliriz.

YORGUN CİLTLER İÇİN: ELMALI BALLI MASKE

. Elma maskesi: Bir elmayı çok az su ile kaynatın, hamur haline getirin ve ılık olarak cildinize sürün.
. Bal maskesi: 2-3 kaşık bal ile demli çayı karıştırıp ılık halde iken uygulayın

KURU CİLTLER İÇİN ZEYTİNYAĞI KATKISI

. Yumurta sarısı: Yumurtanın sarısını çırptıktan sonra içine birkaç damla elma sirkesi ile birkaç damla zeytinyağı karıştırıp cildinize sürün.
. Limon maskesi: 1 limonun suyunu sıkıp, yumurtanın sarısı ve az miktarda zeytinyağı ile karıştırıp yüzünüze sürün.
. Ballı yumurta maskesi: 1 yumurta sarısına 1 yemek kaşığı bal karıştırarak aynı işlemi yapın.

SAÇLARINIZ İÇİN: MUZ VE BAL AMSKESİ

Özellikle kuru hasar görmüş saçlara çok iyi gelir. Çünkü potasyum, A, B ve C vitaminleri açısından çok zengindir. Yaz boyunca saçlarınıza bu maskeyi haftada bir kere yaparsanız, saçlarınız yumuşacık olur, canlanır ve kolayca açılır. Hacim ve dolgunluk veren eşsiz bir formüldür.
1 adet ezilmiş muz ile 1 yemek kaşığı balı pürüzsüz bir kıvama gelene kadar karıştırın. Önce saçlarınızı ılık suyla yıkayın ve sonra bu karışımı saçlarınıza masaj yaparak yedirin. Başınıza sıcak bir havlu sarın ve 20 dakika bekleyin. Ardından saçlarınızı yıkayın.

DÖKÜLEN SAÇLAR İÇİN: PİRİNÇ KABUĞU

Bu maskeyi hazırlamak için, 1 litre kaynamış suya, 100 gr. Pirinç kabuğunu ekleyin. Yaklaşık 10 dakika kadar dem almasını bekleyin sonra süzün. Elde ettiğiniz pirinç suyunu yeni yıkadığınız saçlarınıza dökün ve saç diplerinin emmesi için biraz ovalayın. Bu şekilde 20 dakika bekledikten sonra saçlarınızı hafif bir şampuanla tekrar yıkayın. Pirinç kabuğunda bol miktarda B vitamini bulunur. Bu nedenle saçların dökülmesini önler ve iyileştirir. Temiz saça sürülmesinin nedeni gözeneklerin açık olması ve kolay emebilmesidir. Bu maskeyi haftada 1-2 kez yapabilirsiniz.

milliyet, 31/08/2007 

Yaşam Boyu Güzel Bir Cilt

Unutmayın ki güzel bir cilt için, doğuştan getirdiğiniz iyi genlerin yanı sıra kendinize iyi bakmanız da gerekiyor.

Cilt bakım teknikleri ve ürünleri yaşlara göre değişiklik göstermekte. 20'li, 30'lu, 40'lı, 50 ve üstü yaşlarda uygulayacağınız basit tekniklerle yaşınıza göre güzel görünmeniz mümkün.

Yaşamın kaliteli olabilmesi için beslenmenin de kaliteli olması gereklidir. Bu nedenle kişilerin doğru beslenme sistemlerini yaşamlarına adapte etmeleri önemlidir.
Yaş dönemlerine göre beslenmeyi ayarlamak hem birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olacaktır hem de yaşam kalitesinin arttırılmasında önemli bir paya sahip olacaktır.

Beslenme uzmanı Deniz Sezgin, belirli yaş gruplarına özel beslenme yöntemlerini anlattı. 20-30'ludönemlerde metabolizma hızı ilk yıllarda yüksek iken son yıllara doğru azalma gösterecektir. 30 yaşından sonra metabolizma hızı her sene yaklaşık yüzde 3'lük bir düşüş sergiler. Bu dönemde var olan kilo problemi ilerleyen yıllarda diyabet (şeker hastalığı) ve kalp hastalıkları için zemin hazırlayabilir. Beslenme tercihlerinde özellikle fastfood tarzında şekillenebilir. Düşük yağ ve düşük doymuş yağ içeriği olan gıdaları tercih etmek gereklidir. Et tüketimlerinde balık, hindi ve tavuk öncelik verilmesi gereken gıdalardır. Herhangi bir tersi durum söz konusu değilse haftada 1-2 defa yumurta kullanılması kaliteli protein açısından olumlu olacaktır. Tatlı tüketimleri olabildiğince haftada 2 defa ile sınırlandırılmalıdır. Üzüm, nar, kivi, portakal, greyfurt gibi antioksidan özellikli meyvelerin tüketilmesinde fayda vardır. Tatlı ihtiyacının yüksek olduğu dönemlerde kuru meyve tercih edilebilir. Süt ve/veya yoğurt her gün 200-300 ml şeklinde kullanılmalıdır. Bu dönemde tam yağlı veya yarım yağlı olarak kullanılabilir.

Sağlık kontrolleri önemli

40 ve 50'li yaşlarda bazı hastalıklar baş göstermeye başlayabilir. Birçok hastalık ön belirtisini vermeye başlamıştır. Yükselmeye başlayan kan yağları, bozulan kan şekeri profili ortaya çıkabilir. Düzenli kontroller yaptırmak önemlidir. Ailede hastalık öyküsü varsa belirli aralıklarla doktor kontrolünden geçilmelidir. Sebze meyve tüketimi ön plana çıkar. Her öğünde mutlaka koyu yeşil yapraklı gıdalar tüketilmelidir. İçeriğindeki likopen'den dolayı domates kullanılması faydalı olur. Bu dönemlerde mutlaka esmer ekmek türevleri kullanılmalıdır. Et tüketiminde sadece haftada 1-2 defa kırmızı et şeklinde olmalıdır. Kan yağlarını kontrol altında tutmak için günde 2-3 adet ceviz veya 8-10 adet fındık, badem kullanılmalıdır. Kuru baklagillerin haftada 2-3 defa kullanılması gerekir. Rafine gıda tüketimi mutlaka sınırlandırılmalı, tatlı tüketimi 10 günde 1 defa sütlü tatlı şeklinde gerçekleşebilir.

60 ve üzeri yaşlarda önceki yılların yaşam tarzı davranışları meyvelerini vermeye başlar. Beyaz et tüketilmeli, haftada 3-4 defa balık kullanılmalıdır. Balık yeteri kadar kullanılmıyorsa balık yağı kullanılabilir. Meyveler gün içinde 3-4 defa tüketilmelidir. Metabolizma hızı oldukça düşüş gösterir. Bu nedenle enerji kısıtlaması gerekir. Kalsiyum ihtiyacı arttığı için kalsiyumdan zenginleştirilmiş süt ve süt ürünleri kullanılmalıdır. Bağışıklık sisteminin yüksek tutulması gerekir. Bu nedenle C vitamininden zengin meyveler kullanılmalıdır. Kuşburnu doğadaki en zengin C vitamini kaynaklarındandır.

Sağlıklı bir yaşam

Kalp ritmi üzerine olumsuz etkileri olabileceğinden çay ve kahve kullanımı sınırlandırılmalıdır. Gün içinde 1 fincan yeşil çay içilmesinde fayda vardır. Unutmayın, yaşınıza ve sağlık durumunuza göre doğru beslenmeyi hayata oturtmak ilerleyen yıllarda daha sağlıklı bir yaşam için atılacak ilk adımlardandır.

Yapılması Gerekenler 

20'li Yaşlar Cildinizin en sağlıklı ve en parlak olduğu dönemlerdir. Ergenlik çağının getirdiği akne ve ufak sivilcelerin olması çok normaldir. 
. Günde 2 kere cildinize uygun bir temizleyici veya toniği masaj yaparak uygulayın. Ardından hafif bir nemlendiriciyle temizliğinizi tamamlayın.
. Güneşten korunmak için cilt tipinize uygun 15 ya da 20 faktörlü bir güneş kremi kullanın.
. Aknelere karşı en az haftada bir cilt tipinize uygun peeling uygulayın.
. Cilt temizliğinizi yapmanızın yanında sigaradan uzak durmalı, sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmelisiniz. 
. Yüksek miktarda omega-3 içeren ceviz, keten tohumu ve somon balığı tüketin.
. Sigaradan uzak durun.
. A ve B6 vitamini almaya özen gösterin. B complex vitaminlerinden de faydalanabilirsiniz.

30'lu Yaşlar Cildiniz yaşla birlikte matlaşmaya ve yirmili yaşlardaki parlaklığını kaybetmeye başlar. Hormon değişimleri ve stresle birleştiğinde ciltte dönemsel bozulmalar meydana gelir.
. 20'li yaşlarla birlikte getirdiğiniz alışkanlıkları devam ettirin.
. Cildinizi güçlendirmek için retinol içeren cilt bakım ürünleri kullanın.
. Kırışmaların ilk başladığı yer, boyun ve göğüs olduğu için güneş ışınlarından koruyun.
. Göz çevresinde çizgileri önlemek için antioksidan vitaminler A, C, E vitamini ve çinko takviyeleri kullanın.
. Antioksidan etkisi bulunan yeşil çay için. Taze siyah üzüm tüketin.

40'lı Yaşlar Cildiniz elastikiyetini ve dayanıklılığını kaybetmeye başlar. Menopoz öncesi östrojen eksikliği başlar. Cilt görünümü değişmeye ve kırışıklar fark edilmeye başlar. Göz çevresi ve ağız çevresinde kırışıklar oluşur.
. Cilt yapınıza uygun ürünler kullanın ve cilt temizliğinizi ihmal etmeyin.
. Coenzyme Q10 içeren kremler kullanın.
. 30'lu yaşlardan getirdiğiniz yeşil çay içme alışkanlığınızı sürdürün. 
. Menopoza yaklaşılan bu yıllarda, cildiniz kurumaya başlar. Günde en az sekiz bardak su için.
. Diyet ve egzersizlerinize dikkat edin.
. Özellikle B2 ve B complex vitamin takviyeleri kullanın.

50'li Yaşlar Menopozla birlikte cildinizin tonu değişir. Cilt elastikiyetini kaybeder. Eğer genetik açıdan şanslıysanız ve 20'li yaşlardan itibaren sağlıklı alışkanlıklarınız devam ediyorsa on yaş genç gözükmeniz mümkün.
. Cildiniz nemini kaybettiği için kremli temizleyiciler ve alkolsüz tonikler kullanmalısınız.
. 50'li yaşlara gelmiş hanımların yaptıkları en büyük hatalardan biri, yaşlılık psikolojisine girip kendilerine ve ciltlerine gereken önemi vermemeleridir. Oysa düzenli ve sağlıklı bir yaşamı sürdürürseniz, yaşıtlarınızdan çok daha genç ve güzel görünebilirsiniz. 
. C, E vitamini, Coenzyme Q10 ve selenyum kullanın.
. Stresten uzak, temiz havada yaşamaya özen gösterin.

milliyet, 15/06/2007

Güzelliğin Sırrı Meyvelerde

Meyve ve sebzelerden sadece yiyerek değil, kullandığınız ürünlerin içeriğinde
olmasına dikkat ederek de faydalanabilirsiniz.


*Selülitlerden kurtulun

Bazı bitki ve meyve özleri selülitle baş etmek için daha çok kullanılıyor. Selülit için; duvar sarmaşığı, yeşil çay, mısır püskülü, lavanta yağı, biberiye, portakal yağı, zambak yağı ve keten yağı öneriliyor.


*Saç bakımı

Özellikle yaz aylarında güneşten ve denizden etkilenecek olan saçlarınızı şimdiden koruma altına alma zamanı geldi. Saç bakımına iyi gelen bitkiler arasında defne, lavanta, ardıç, papatya, melisa, nane, mersin, ısırgan otu, kekik, limon, biberiye, adaçayı, sığla ektresi, kayın ağacı, Latin çiçeği, ceviz ağacı ve karahindiba bulunuyor.


*Cilt bakımı

Cildinize bakım yapmayı ihmal etmemeli ve düzenli olarak temizliğine önem vermelisiniz. Maskeler ve kremlerle cildinizi nemlendirmeye özen göstermelisiniz. Bal, salatalık, çilek, kivi, E vitamini içeren ürünler, cildinizi korur. Yağlı bölgeleri veya karışık ciltteki sivilceli bölgeleri yağdan arındırıcı maddelerle temizlemeye çalışmayın. Cildinizi yüksek dereceli alkol içeren ürünlerle temizlemekten kaçının; çünkü yağ bezleriniz buna daha fazla yağ üreterek tepki gösterir. Peeling'i haftada bir kez de olsa uygulayın.

*Vücut bakımı

Vücudunuzun güzel ve dinç görünmesini istiyorsanız, dengeli beslenme ve düzenli spor yapmanın yanı sıra cildinizi güneşin zararlı ışınlarından da korumalısınız. Yüzünüze gösterdiğiniz önemi vücudunuza da göstermelisiniz. Özellikle kış aylarında ihmal ettiğiniz vücudunuza haftada bir de olsa zaman ayırmalısınız.

Avokado vücuttaki toksit maddeleri etkisiz hale getirerek, yaşlılığa yol açan zararlı maddeleri yok eder. Yaşlanma sürecini yavaşlatarak hastalıkları önlemede önemli rol oynar. Bunun yanında çilek, limon, portakal da vücuda iyi gelen meyvelerdendir.

hürriyet, 20/05/2007

Doğadan Güzellik Reçeteleri

Gün içinde güzelliğinizi destekleyen gıdaları tüketerek sağlıklı saçlara ve duru bir cilde kavuşmanız mümkün.

*Parlak saçlar için; badem ve somon 

Sağlıklı beslenme ile parlak saçlara kavuşabilirsiniz. Saçlarımız keratin denilen bir protein yapısındadır. Somonda, bademde, avakadoda ve keten tohumunda bulunan Omega 3 yağ asitleri saçları sağlığına kavuşturur.

*Saç dökülmesinin çaresi; Biotin

H vitamini olarak da bilinen Biotin, yağ asitlerinin yapılması ve hücre gelişimi için mutlaka gereklidir. Saç telini güçlendiren ve dökülmeyi önleyen Biotin, cilt sağlığı için de son derece faydalıdır. En çok yumurta sarısı, karaciğer, süt, böbrek ve mayada bulunur.

*Sivilceye; elma sirkesi

Elma sirkesinin bileşiminde kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, fosfor, silisyum, A vitamini, Beta caroten, B1, B2, ve B6 vitaminleri, C vitamini, sirke asitleri, meyve asitleri, pektin ve doğal aroma maddeleri bulunur. Bedenimizi içten ve dıştan tedavi etme özelliğine sahip, bir ilaçtır. Kabızlık, hemoroid, ergenlik sivilcesi, gaz, şişkinlik, yüksek kolesterol, varis, grip ve nezleye karşı etkilidir. Ayrıca derimizin asidik koruma örtüsünün güçlendirilmesinde önemi büyüktür.

milliyet,17/05/2007 


Şeker Cildinizi Yaşlandırıyor

Yüzünüzü gerginleştirmek için ihtiyacınız olan her şey buzdolabınızda!

Harvard'lı Profesör ve Eczacı Nicholas Perricone'nin kendisi de yıllardır şekerden uzak duruyor. Çünkü şeker molekülleri, kollajen lifleriyle birleşip onları sertleştirerek esnekliklerinin kaybolmasına yol açıyor. Bu da kırışıklıkların oluşumunu destekliyor.

Kırışıklıkların engellenmesi için, taze meyve, yağlı et ve sebzenin yeşil ışığından faydalanmak gerekir.

Kollajen liflerinin sertleşmesi öncelikle serbest radikaller sayesinde engelleniyor. Her ne kadar vücut enzimler ve amino asitlerden kendi bağışıklık sistemini oluştursa da yine de bunu oluşturmak için doğru besinlere ve formlara ihtiyaç duyuyor.

Beslenme ve kırışıklık oluşumu arasında bağlantı vardır. İnsanlar tek yönlü besleniyor. Aşırı karbonhidrat yaşlandırıyor. Makarna, patates ve ekmekten alınan fazla karbonhidrat ciltte tahrişe neden oluyor. Özellikle çok çabuk kana karışan ve böylelikle ensülinin artmasına neden olan karbonhidratlar tehlikeli... Bu reaksiyon yağ yakımını bloke ediyor. Dolayısıyla karbonhidrat kana ne kadar yavaş alınırsa, ciltte de o kadar az hasar meydana geliyor. Genç kalmak için ensülinin yavaş ve kesintisiz alımı şart.

hürriyet 04/ 05/2007

Yiyerek Güzelleşin

Dinç ve sağlıklı bir görünüm için hangi tür besinleri seçmemiz gerekir? İşte minik ipuçları...

Lifli posalı yiyecekler besin değerleri olmamasına rağmen, bağırsakları düzenleyen, rahat çalışmalarını sağlayan bir etki gösterir. Bu tip besinlerin idrar yollarının çalışmasını da kolaylaştırdığı belirlenmiştir.

Her gün bir miktar taze meyve, sebze ve kepek yiyin. Sebze ve meyvesi bol yüksek lifli besinlerden oluşan yemekler, daha uzun zamanda yendiğinden ve doyma noktasına daha kolay gelindiğinden, diyet programlarının vazgeçilmezidir.

Lifli maddelerin bol tüketilmesi, cildinize mat ve gözlerinize bulanık bir görünüm veren kabızlığı önleyecektir.

Saçların, balık yumurta, et ve peynir gibi besinlerdeki proteine ve salata da bulunan B vitaminine ihtiyacı vardır.

Cildiniz için sabah kahvaltısında bir bardak taze portakal ya da A;B;C vitaminleri bakımından zengin olmasına karşın sadece 25 kalori olan greyfurt suyu için. Bir portakalda 40, elmada 45, 100 gramlık üzüm salkımında 60, muzda 100 kalori bulunur.

Teniniz için ayrıca, margarin, peynir, böbrek, ciğer, sardalya balığı, havuç, kuru kayısı ve ıspanak gibi besinlerde bulunan A vitaminine ihtiyacı vardır.

Dişlerin çürümemesi ve plak oluşmaması için şekerli yiyeceklerden kaçının. Havuç, kereviz, fındık, fıstık, peynir ve gebelik sırasında süt ve süt ürünleri yemeye özen gösterin.

milliyet, 03/05/2007

Cildiniz Doğal Yollarla Işıldasın

Sağlığın en önemli göstergesi cilt, dönem dönem belli sağlık sorunlarına yönelik belirtiler gösteriyor.

Estetik açıdan ise kadınlar kadar son yıllarda erkekler tarafından da özen gösterilen cilt; zamana karşı da sarkma veya kırışıklıklarla mücadele veriyor.

Uzmanlar; cildinizi hem içten hem de dıştan destekleyip korumak için bazı besin maddelerine ağırlık verilmesini, ebegümeci, ısırganotu yağı, üzüm çekirdeği, adaçayı ve naneyi öneriyor.

Kan dolaşımını hızlandıran adaçayı, hücre yenilenmesini ve cildin elastikiyetinin artmasını sağlarken; nane koyu yeşil rengiyle cilde enerji, canlılık ve yoğun bir ferahlık hissi veriyor. Ayrıca dokuların elastikiyetini kuvvetlendiriyor.

Üzüm çekirdeği ise yaşlılık lekelerinin giderilmesini ve aynı zamanda kan damarlarının genişlemesini sağlıyor.

sabah, 01/05/2007

Besinlerle Gelen Güzellik

Çiğ tüketilen besinleri yiyerek güzelleşebilirsiniz. Besinler, saçınızı ve cildinizi güçlendirerek, bakım yapar.

. Papaya: İçeriğindeki doğal enzim ve amino asit sayesinde, beyindeki mutluluk hormonunu arttırır.

. Salatalık: Karaciğeri ve böbrekleri çalıştırarak, idrarla birlikte vücuttaki üre asidi ve ürat tuzlarını eritip dışarı atılmasını sağlar. İçeriğindeki kükürt kanı temizler, ciltteki ter bezlerini çalıştırır, bol vitamin ve madeni madde vererek cildin taze ve pürüzsüz olmasını sağlar.

. Hindistan cevizi: 'Lauric asit' adında, nadir bulunan bir madde içerir. Bu madde, vücudun bulaşıcı hastalıklara ve virüslere karşı direncini arttırır.

. Keten tohumu: Yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri, düşük oranda doymuş yağ asiti, yüksek oranda lifle birlikte bol miktarda potasyum, magnezyum, demir, bakır, çinko ve çeşitli vitaminler içerir. Kanserden kabızlığa, öksürük ve ses kısıklığından sedef hastalığına kadar çok geniş bir etki alanı bulunmaktadır.

. Zeytin: Safrayı arttırıp, karaciğeri çalıştırır. Karaciğer ağrılarını keser. Yaprakları ve kabukları, yüksek tansiyonu ve kandaki şeker miktarını düşürür.

. Roka: Roka yaprakları daha çok sonbahar ve kış aylarında salata olarak kullanılır. İştah açıcı, uyarıcı, kuvvet verici ve öksürük kesici özelliği vardır. Tohumları da aynı etkileri gösterir. Afrodizyak özelliği mevcuttur.

. Turp: Bol C vitamini, iyot ve kükürt içerir. Karaciğeri ve mideyi çalıştırır, böbreklerdeki kum ve taşı döker, cildi güzelleştirir. Uzmanlar, turpun bağırsakları dezenfekte ettiğini, akşam yenilen turp veya içilen bir bardak turp suyunun çok iyi uyku verdiğini söylüyor.

hürriyet, 26/04/2007

Cildiniz Işıldasın

Güzel bir banyo yapın, vücudunuzu nemlendirmeye ve cildinizi canlandırmaya özen gösterin.

* Buz maskesi: Buz maskesi herkese iyi gelir. Cildi gerer, dokuları toparlar, şişlikleri alır ve rengini canlandırır. Uygulaması da gayet kolaydır. Önce yüz, boyun ve dekoltenizi kremleyin. Sonra elinize bir parça buz alıp, dairesel hareketlerle, yavaş yavaş cildinizde gezdirin.

* Yumurtayla yüz germe: Yumurta solgun ve yorgun ciltleri hızla canlandırır. Yumurta sarısı yoğun bir şekilde besleyici aktif maddeler içerir. İçindeki aminoasitler ve albüminler cildimizde lifting etkisi yapar.

* Kuru ve normal ciltler: 1 yumurtayı 1 çorba kaşığı bal ve birkaç damla süt ile karıştırıp çırpın. Temiz cilde pamukla masaj yaparak sürün. 15 dakika bekleyin sonra ılık ıhlamura batırılmış pamukla temizleyin. Ihlamur canlandırıcı ve rahatlatıcıdır. Yorgun ciltleri kendine getirir. Ardından ılık suyla yıkayıp havlu ile tampon yaparak kurulayın.

* Cildiniz yağlı ise: Yumurtanın sadece akını kullanın. Birkaç damla limon suyu ile karıştırıp maske yapın. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık papatya çayı ile silin. Papatya, gözenekleri sıkışlaştırıyor. Ardından yine ılık suyla yıkayıp havlu ile tampon yaparak kurulayın.

* Kırışıklara karşı: Cilt tipinize göre bu maskelerden birini uyguladıktan sonra, bir yumurtanın sadece beyazını ayırıp çıkarın. Yüzünüzde germek istediğiniz yerlere (göz-ağız çevresi alın gibi) sürün. Kuruyuncaya kadar mimik yapmadan, kasları oynatmadan dinlenin. Artık makyajınızı yapabilirsiniz.

Alkol ise vücudumuzda adeta radyasyon zehirlenmesine benzeyen bir etki yapar.

Dr. Yasemin Fatih Amato

sabah, 27/12/2006

Evdeki Güzellik Reçeteleri

-Kırışıklıklara taze süt kaymağı

-Göz çevresine hemoroid kıremi

-Sulandırılmış elma sirkesiyle yüz temizliği

-Toz şekeri bütün gün eze eze onları kırışıklıklara ve bütün yüze sürmek

-Streç filmle yüzü nemlendirmek

-Yoğurt-bal, yulaf-süt limon suyu sürmek, gülsuyu salatalık veya kabuklarını kullanmak

-Papatya çayı ile cildi silmek, ve göz altı için poşet çayları kullanmak.

hürriyet

Besinlerle Güzelleşin

Doğru beslenmeyle gerçekten güzelleşebilir misiniz? Tabii ki evet.
Ancak bu olay bugünden yarına gerçekleşmez. Meyve ve sebze, et ve balık, hububat ve süt ürünlerinden oluşan, doğal ve doğru bir karışımla vücudunuz daha dirençli olur. Eğer böyle beslenirseniz birkaç hafta sonra kendinizi daha iyi hissetmekle kalmayacak görmeniz de daha iyi olacak. Kısacası güzellik içten geliyor. Beslenme uzmanları hangi besinlerin en iyi güzellik faktörü olduğunu şöyle sıralıyorlar:

DÜZGÜN BİR CİLT

Her gün bir miktar ayçiçeği çekirdeği veya kabak çekirdeği yiyin. Bu çekirdekler esas halinde element olan çinko içerirler. Vücutta çinko eksikliği ise derinin daha çabuk buruşmasına yol açar. Ayrıca sabah ve akşam kivi yiyin. Bu meyvenin içerdiği C vitamini dolaşımı harekete geçirir ve bunun sonucu olarak deri daha iyi beslenir. Yumuşak bir cilt için A vitamini de önemlidir. Bu vitamin balıkyağında fazla miktarda vardır. Üç ayda bir, iki haftalık bir kür yapın.

PARLAK GÜR SAÇ

Haftada dört yumurta yiyin. Yumurtada saça parlaklık kazandıran bol miktarda kükürt vardır. Bol protein içeren besinler (et, balık, kümes hayvanları, peynir) salatayla birlikte yendiğinde saç gür olur. Çünkü saçın yüzde 97'si protein maddesi olan keratinden oluşuyor.

PARLAK GÖZLER

Haftada üç kere az bir miktar bitkisel yağla pişirdiğiniz havuç yiyin. Havuçtaki A ve E vitaminleri görmeyi kuvvetlendirir, gözlere parlaklık kazandırırlar. Kepek, çavdar ekmekleri içerdikleri selen elementinden dolayı gözleri hastalık mikroplarından korur.

KUVVETLİ TIRNAKLAR

Her gün yoğurt yiyin. Yoğurtta tırnakların oluşumu için önemli olan protein vardır. Toz jelatin de bu etkiyi fazlalaştırır. Kırılan tırnaklara karşı ceviz ve yer fıstığı yiyin. Her ikisi de tırnakları sertleştiren biotin içerir.

SAĞLIKLI DİŞLER

Günde iki kere 150 gram yağsız peynir yiyin. Peynirdeki kalsiyum dişetini kuvvetlendirir, dişleri sağlamlaştırır. Ayrıca balık ve kümes hayvanları da dişlerin sağlam olması açısından önemlidir. Bunlarda dişleri sertleştiren fosfor vardır.

GERGİN GÖĞÜSLER

Günde iki kere öğünler arasında bir bardak ananas suyu için. Ananasın içerdiği bol miktardaki bromelain enzimi dokuları gerginleştirir. Sabahları kahvaltıdan önce bir çorba kaşığı bitkisel yağ, hücreleri zararlı maddelerden ve serbest radikallerden korur, sizi gençleştirir.

genetikbilimi

Cilt Bakımı Ürünlerinizi Evde Kendiniz Yapın

Doğal güzellik için  evde yapılabilecek bazı bakım önerileri ve bazı formülleri:

Temizleme sütü formülleri: Yüzdeki gözeneklere dolan kirleri, makyajı, cildin doğal yapısını bozmadan temizlemek gerekir. Bunun da en kolay ve ucuz yolu; evimizde hazırlayacağımız doğal malzemelerden oluşan karışımlardır. Temizleme sütünü, parmaklarınızla ve yuvarlak hareketlerle sürün.

Salatalıklı temizleme sütü.

Malzeme: Bir adet salatalık, 25 gr. badem yağı.

Uygulama: İyice yıkanan salatalık kabukları soyulmadan rendelenir. 15 dakika kaynatılır ve süzülür. Üzerine badem yağı ilave edildikten sonra cilt silinir. (Hazırlanan karışım, kapalı bir şişede buzdolabında muhafaza edilir.)

Sütlü temizleme kremi.

Malzeme: 500 gram inek sütü, 500 gram saf alkol.

 Uygulama: Süt kaynatılmadan saf alkolle karıştırılır ve cilt bu karışımla silinir. Karışımın lekeleri de azaltan özelliği vardır. Hazırlanan karışım, kapalı bir şişede buzdolabında muhafaza edilir.

Papatyalı temizleme sütü.

Malzeme: Bir kahve fincanı yağlı süt, iki çorba kaşığı sarı papatya.

Uygulama: İçine su konulan bir tencerenin üzerine başka bir tencere konur. Malzemeler üstteki tencerede karıştırılıp, kısık ateşte ısıtılır. Sütün üzerinde kaymak oluşmadan, ocaktan alınıp, iki saat dinlendirilir. Karışım süzüldükten sonra, cilt silinir. Hazırlanan karışım, kapalı bir şişede, buzdolabında bir hafta muhafaza edilir. Tonik formülleri Toniğin içindeki bitkiler cildin rahatlamasını sağladığından, toniklemenin ardından yapacağınız masajın etkisi de artacaktır. Hazırladığınız tonikten birkaç damla pamuğa damlatıp, silmeden tamponlayarak cildinize uygulayın. Toniklemeden sonra cildinize maden suyu püskürtün ve kağıt mendille tamponlayarak kurutun. Sonra nemlendiricinizi uygulayabilirsiniz.

Lavantalı tonik.

 Malzeme: Lavanta, melisa, papatya, hatmi çiçeği, yarım fincan saf alkol, içme suyu.

Uygulama: Kaynamış suyun içine birer tutam lavanta, melisa, papatya ve hatmi çiçeği atılır. 15-20 dakika demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra temiz bir kaba süzülür. Karışıma yarım kahve fincanı saf alkol eklenir. Hazırlanan karışım, kapalı bir şişede buzdolabında muhafaza edilir.

Papatyalı tonik.

Malzeme: Bir tutam papatya, 500 gr. su.

Uygulama: Papatya suda pişirilir ve buz kabına boşaltılıp, dondurulur. Her gün cilde kompres yapılır. Sıkıştırıcı özelliği vardır ve sarkmayı önler.

Dere otlu tonik.

 Malzeme: Bir demet dere otu, 25 gram badem yağı, bir şişe maden suyu.

Uygulama: Dere otu yıkanıp, mikserde çekilir. Bir kapak badem yağı ve maden suyu ilave edilir. Karışım buz kabına konup, dondurulur. Her gün cilde kompres yapılır. Cildiniz böylece daha sağlıklı, parlak ve canlı olacaktır.

Suna Dumankaya; Meslek Sırlarım

Cilt Güzelliği

25 yaşında tamamlanan hücre yenilenmesi, yerini her geçen yıl yaşlanmaya başlayan bir cilde bırakıyor. Erkenden kırışıklarla tanışmamak için yapılması gereken tek şey, cilde ihtiyacı olan oksijen ve nemi sağlamaktır.

Yanlış kullanılan ürünler, cildin makyaj sonrası temizliğinin ihmal edilmesi cildimizin gerektiğinden de erken yaşlanmasına neden olur.

25 yaşına kadar tamamlanan hücre yenilenmesinden sonra 30'lu yaşlarda görülmeye başlayan hafif kırışıklıklar 40'lı yaşlarda belirginleşmeye başlar. Günlük ev bakımının da cildin hızlı bir şekilde yaşlanmasını önleyebilmektedir. Yoğun bakım kürlerinin 25 yaş sonrasında uygulanması uygundur. Beş hafta süren yoğun bakım kürlerinin cilt durumuna ve yaşa göre değişir. Günlük bakımın ise özellikle akşamları yatmadan önce yapılması öneriliyor.

Evde cilt bakımı önerisi:

Yüzünüzü, evde kaynatılan papatya ve ıhlamur buharını tutup yumuşattıktan sonra, nemli parmak uçlarınızla masaj yaparak cildinizin en dış tabakasındaki ölü hücreleri atarak gözeneklerinizi açın. Bol suyla yüzünüzü yıkayın, ardından cilt tipine uygun maskeyi yüzünüze ve boynunuza sürün. 20 dakika bekleyin. Sonra yüzünüzü iyice yıkayıp kuruladıktan sonra nemlendirici ve tonik sürün.

İlk olarak cilde, beş gün süreyle cildin soyulma ve temizlenme işlemi yapıldıktan sonra cilde kür ve bakımlar uygulanır. Bu kürler dışında beslenmeye de dikkat edip bol su içilmeli , sebze ve salatalık yenilmelidir.

Güzellik Mutfakta Başlıyor

Havuç: İçerdiği provitamin A ve Lesitin, cilt sertliklerini normalleştirir, deriye sağlıklı bir görünüm ve renk kazandırır.

Salatalık: Cilt için klasik bir nemlendirici olarak bilinen salatalık, yağdan arındırıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle yağlı ciltler için hazırlanan maske ve kompreslerde kullanılır.

Limon: Doğal kozmetikte çok önemli yeri vardır. Mikrop kırıcı, sıkıştırıcı, sağlamlaştırıcı, gerdirici özelliği olan limon cildi yağdan arındırır.

Çökelek: İltihaplı ciltlere karşı eski zamanlardan beri kullanılan çökelek, gerektiğinde biraz ılık süt ile karıştırılarak krem kıvamına getirilir. Yağlı cilt bakımında kullanılır. Alt derinin kan dolaşımını hızlandırır. Ayrıca hafif güneş yanıklarında da rahatlatıcıdır. Çıbanları (özellikle kol altındaki çıbanları) kısa sürede işletir ve temizler.

Çiçek balı: Dünyanın bilinen en eski tadlandırıcısı albümünler, vitaminler, mineraller, mikro besin maddeleri enzimler ve organik asitler içerir. Bu besleyici maddeler cildi güçlendirir ve yumuşatır. Esnekliğini arttırıp kan dolaşımını hızlandırır.

Yeşil çay: Japonların ulusal içeceği olan yeşil çay yalnızca içten değil dıştan kullanıldığında da çok faydalıdır. Duyarlı ciltleri yatıştırır, olgunlaşma aşamasında cildi besler ve yaşlanmayı geciktirir.

Cilt Lekelerine Bitkisel Çözümler

Bir tatlı kaşığı kil, bir tatlı kaşığı mısır unu, bir çay kaşığı kadar el kremi biraz ılık su boza kıvamına getirilir.. Temiz cilde sürülür, kuruyana kadar beklenir. Kuruduktan sonra artan maskeden elinize alıp yüzünüzdeki maskeyi onunla ovarak çıkarırsınız. Yalnız cildinizi çok hırpalamadan.. 

Yumurta Akı Maskesi

1 yumurtanın akına bir limonun kabuğunu ince rendeleyin ve krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın.Gerekli olursa biraz daha limon kabuğu rendesi koyabilirsiniz. Hazırladığınız karışımı banyodan bir saat önce cildinize masaj yaparak iyice yedirerek sürün.

Domates Maskesi

1 adet doğranmış domates, 1 çay kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığ yulaf ezmesi .Tüm malzemeleri karıştırıp, blendır'dan geçirin. Sonra yüzünüzdeki lekelerin üzerine, ince bir tabaka halinde sürün. 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayarak temizleyin.

Lekeler için;

Malzemeler
1 çay kaşığı üzüm sirkesi
1 çay kaşığı limon suyu
1 çay kaşığı su
Malzemeler karıştırılır sabah akşam cilde kompres yapılır.

Malzemeler
2 çay kaşığı sirke
1 çay kaşığı limon suyu
1 çay kaşığı su
Malzemeler karıştırılır cilt her gece pamukla silinir. Sabah yıkanır.

Lekeler İçin
Buzdolabında kalmaktan dolayı sararmış olan bir salatalığı ikiye bölüp lekeler ovulur lekelerin ne kadar açıldığını göreceksiniz. Bunu her gün ya da haftada 3 gün yapabilirsiniz.

Yaz aylarında oluşan çil ve lekeler için
Bir çorba kaşığı pirinci bir su bardağı light sütte pişirip tülbentten geçirin. Her akşam yüzünüze kompres yaparak uygulayınız. Buna kür halinde devam edin.

dogadangelenguzellik

Kırışıklıklara Karşı 14 Buluş

Göz altındaki hafif çizgiler ve dekoltenizdeki kırışıklıkları düzeltmek için neler yapabilirsiniz ? İşte daha pürüzsüz ve diri bir cilt için bazı tavsiyeler :

1- Düz yastıkla uyuyun : Eğer geceleri, içi tıka basa doldurulmuş yuvarlak bir yastık ile uyuyorsanız, kırışıklıkların yüzünüze iyice yerleşmesine neden olursunuz. Bu şekilde uyumaya devam ettiğiniz taktirde çeneniz katlı bir görünüm alır. Uyuduğunuz yastığın düz olması kırışıklıklarınız için idealdir.

2- Parmaklarınızla masaj yapın: Her sabah, 2 dakika süre ile orta ve yüzük parmağınızı kullanarak masaj yapın. Burundan başlayarak yüz ve boynunuza uygulayacağınız bu masaj cildinizin gerginleşmesini sağlar.

3- Yeterli miktarda iyot alın : Metabolizma ve cilt hücreleri için tiroit hormonu oldukça önemlidir. Eğer yeteri derecede iyot alıyorsanız, cilt hücrelerinizin çalışması ve kendini yenilemesinde bir problem yoktur. Ancak vücudunuzun iyot bakımından fakir kalması cildin erken yaşlanmasına ve kırışmasına yol açar. Özellikle yaşadığınız yerde havadaki iyot oranı düşükse, bol iyot içeren yiyecekler ( örneğin deniz ürünleri ) yiyin ve iyotlu tuz kullanın.

4- Yağ maskesi : Bitkisel yağlardan oluşturulan maskeyi, cildinize haftada bir kez uygulamak, kırışıklıklarınızın belirgin şekilde azalmasını sağlayacaktır: Bir tatlı kaşığı buğday özü yağı, avokado yağı, zeytinyağı ve ayçicek yağını bir kabın içinde karıştırın. İçerisine 2 çorba kaşığı bal ekleyin. Bir fırça veya pamuk ile yüz ve boynunuza sürün. Daha sonra ince bir tülbent veya bezi, boyun ve yüzünüzün üzerine yayın. 2 saat süre ile bekletin ve ılık suyla durulayın.

5- Sigara içmeyin : Araştırmalar uzun süre sigara içenlerde, erken kırışıklık oluşma riskinin iki kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu yüzden derhal sigarayı bırakmalısınız, eğer bunu yapamıyorsanız her gün C ve E vitaminleri almaya dikkat etmelisiniz. Her gün düzenli olarak nemlendiricinizi de kullanmayı ihmal etmeyin.

6- Düzenli uyuyun : Düzenli uyumak, uykunuzu alarak yataktan kalmak, cildinizin canlı ve taze görünmesini için kaçınılmaz kural. Ancak bu arada uyuduğunuz ortamdaki nem oranı da oldukça önemli. Havası kuru bir ortamda uyumak, kırışıklıklarınızın daha belirgin hale gelmesine neden olur. Örneğin yatak odanıza nem arttırıcı bir cihaz yerleştirebilirsiniz.

7- Bitkisel çaylardan faydalanın : Kandil otu içerisindeki silisik asidin cildin elastikiyetini arttırdığını biliyor muydunuz ? Aynı şekilde ıhlamur çayı da kırışmayı geciktirir. Nane çayında bulunan doğal özlü yağlar ise, cildi temizleyerek kan dolaşımını düzene sokar.

8- Yosunların etkisi: Günümüzde yosun özlerinden yapılan pek çok ürün kozmetik ürünleri satan parfümerilerde bulunuyor. Banyo esnasında bu yosun özlü ürünleri banyo küvetine boşaltın. Yosunların içerisinde bulunan mineral tuzlar ve bazı asit türleri, deri altı hücrelerinin çalışmasının daha aktifleştirerek cildi sıkılaştırır.

9- Güneşten koruyucu kremler kullanın. Güneşin UV adını verilen zararlı ışınları cildinizin ve kırışıklıkların bir numaralı düşmanıdır. Kızgın güneşin altında geçirdiğiniz saatler, pigment üretimini artırarak cildi kurumaya bırakır. Güneşe çıkmadan önce muhakkak cildinizi koruyucu bir kremle kamufle etmeniz gerekiyor.

10- Cildinize kompres uygulayın: Arpa içerisinde çok miktarda, cildi besleyen magnezyum tuzu ve bol miktarda vitamin bulunur. Arpa ile hazırlanan cilt maskesini haftada en az bir kez uygulamak, kırışıklıklarınız için oldukça faydalı olacaktır: Önce cildinizi bir tonikle silerek temizleyin. Daha sonra kabukları soyulmuş 200 gr. arpayı yumuşatana kadar kaynatın. Sonra bir tülbentten geçirerek yüzünüze yayın. 20 dk. kadar bekleyerek etki etmesini sağlayın. Bunu haftada 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

11- Buz masajı : 1/4 lt. suyun içerisine 1 bütün limonu sıkın. Daha sonra bunu buzlukta dondurun. Buzla cilde masaj yapmak, kan dolaşımının hızlandırmanın yanı sıra, cilde serinlik ve canlılık kazandırır.

12- Soğuk- sıcak şok : Soğuk- sıcak değişimi deri altı hücreleri üzerinde uyarıcı etki bırakır ve kan dolaşımını hızlandırarak cildin yenilenmesini sağlar. Yüzünüzü önce sıcak su buharına tutun, daha sonra buzluktan çıkardığınız soğuk su ile yıkayın. Soğuk- sıcak şok sonrası açılan gözeneklerindeki siyah noktaları sıkın, sıkılaştırıcı bir tonikle yüzünüzü sildikten sonra nemlendirici bir kremle nem verin.

13- Bol maden suyu için : Eğer devamlı olarak alkol alıyorsanız, cildinizin zamanından erken yaşlanmasına davetiye veriyorsunuz demektir. Çünkü alkol aldığınız zaman, karaciğer alkolü vücuttan atabilmek için daha fazla vitamin ve sıvı harcar. Bu arada vücudunuz vitaminsiz ve susuz kalır. Alkol alırken bol miktarda maden suyu içerseniz, vücudunuz hem vitamin açısından dengelenir, hem de ihtiyaç duyduğu sıvıyı almış olur.

14- Kas masajı : Sabah akşam dişlerinizi fırçalamak için lavaboya gittiğinizde, ayna karşısında yüzünüze pratik bir masaj uygulayabilirsiniz. İki elinizin baş ve işaret parmaklarını göz altı bölgenize yerleştirin. Önce bastırarak yukarı sonra aşağı doğru hareket ettirin. İçinizden 6'ya kadar sayarak bekleyin. Aralıklarla bu hareketleri 3 dakika devam ettirin.

Zeytinyağı, sebze, meyve

Fazla miktarda sebze ve meyve tüketerek her gün zeytinyağlı yiyeceklere yönelenlerin, cilt sağlığını da koruyabildikleri belirtildi.
Koyu ve açık renkli cilde sahip olanlar da dahil, baklagiller, zeytinyağı, kuru yemiş ve besin değeri korunmuş un ile yapılmış ekmekle beslenen insanlarda ciltteki kırışıklıkların daha az olduğu saptandı.
Cilt sağlığı üzerinde, tereyağı, kırmızı et ve şekerli yiyeceklerin olumsuz etki yaptığı belirlendi.
Bilim adamları, anti kanserojen değeri olan A, C ve E vitaminlerinin cildi, çevresel etkilerin meydana getirdiği zararlardan koruduğu kaydedildi.

Cildiniz Işıldasın

Işıl ışıl parlayan ve her zaman bakımlı bir cildiniz olmasını istiyorsanız, işte formülü...

Siz de ışıl ışıl parlayan ve her zaman bakımlı bir cildiniz olmasını istiyorsanız; bir çay kaşığı sirkeyi dinlenmiş şişe suyuna ilave edin ve yüzünüzü öyle yıkayın. Ayrıca banyo suyuna 3-4 yemek kaşığı sirke döküp içinde 10 veya 15 dakika kaldığınızda bedeniniz canlanır.

Sirke ile yapılan bakımın diğer yararları ise şöyle sıralanabilir:

Küçük kılcal damarlar içindeki kan dolaşımını hızlandırıp cildi nemlendirir.

Antiseptik özelliği nedeniyle enfeksiyona neden olan bakteri, virüs veya mayaların hızla çoğalmasını engeller.

Cilt yüzeyindeki aşırı yağlı bezeleri azaltır.

Pullanma veya soyulma sorunlarına karşı etkilidir.

Cildin ph seviyesini düzenler.

-- İngiliz bilim adamları, domatesli yiyeceklerin ciltte kanserden koruyucu etki yaptığını belirtti. Yapılan araştırmada, 3 ay sonra domates salçası verilen kişilerin, erken yaşlanma ve aralarında cilt kanserinin de bulunduğu bazı hastalıklara neden olan ultraviyolenin zararlı ışınlarına karşı vücudunun korunduğu sonucuna vardı. Bilim adamları, domateste bulunan "lycopene" adlı antitoksin maddenin ciltte koruyucu etki yaptığını açıkladı.
Lycopene'in daha önce protstat kanseri riskini azalttığı ortaya çıkarılmıştı.

kadinhayat-milliyet

 

Makyaj Yaparken Bir Daha Düşünün

İngiliz araştırmacılar, makyaj malzemelerinin içindeki kimyasal maddelerin deriden kana geçip tüm hücrelere ulaştığını ve yıllar içinde kansere neden olduğunu söyledi.

Ülkenin önemli hastanelerinden Breakspear Hospital'ın araştırmacıları Doktor Samuel Epstein ile Kim Erickson'un araştırmalarından yola çıkılarak yazılan kitaba göre, şu anda dünya üstünde bulunan tüm makyaj malzemeleri ile şampuan ve saç spreyleri tehlikeli oranda kanser yapma riski taşıyor.

Hücre şekil değiştiriyor

Araştırmaya göre, makyaj malzemelerinde bulunan kömür katranı, fenilediamin, benzen ve hatta formaldehid gibi kimyasal maddeler, on yıllar gibi rakamlarla nitelenen vadelerde kansere yol açıyor.


Bu maddelerin deri üzerinden kana geçerek tüm vücuttaki hücrelere ulaştığını belirten uzmanlar, bunlardan etkilenen hücrelerin şekil değiştirerek kanser hücrelerine dönüştüğünü ifade ediyorlar.

 

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document