Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 

 

Kabızlığa Dikkat

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Bağırsak Temizleyen Yiyecekler

Bağırsak sorunları hastalıklara davetiye çıkarıyor. Kolon temizliği ise hayat kurtarıyor. Elma ve sarımsak gibi besinler, doğal temizleyici olarak imdada yetişiyor.

SAĞLIKLI bir bağırsak sistemi, sağlıklı bir vücut sistemi anlamına gelir. Kolon olarak da bilinen bağırsaklar, düzgün şekilde temizlenmediklerinde kalp, kanser, , sinir ve dolaşım sistemi hastalıklarına yol açar. Toksinler ve kimyasal maddeler kolayca kolon ve bağırsak sisteminde birikebilir. Bunun düzenli bir şekilde temizlenmesi hayati önem taşır. Bağırsaklardan ve dolayısıyla vücuttan zararlı toksinleri temizlemek söz konusu olduğunda yiyecekler en iyi ilaçtır. İşte bağırsakları temizleyen mucize besinler: 

AVOKADO: 

Bağırsaklardan toksinlerin atılmasına yardım eder. Vücudu ve bağırsakları temizleyerek, kilo vermeyi kolaylaştırır. 

PANCAR
Demir ve kalsiyum deposu pancar, sindirimi kolaylaştırır. Bağırsak ve karaciğeri temizleyerek kabızlığı önler. 

LAHANA:
 
Antioksidan özelliğe sahip lahana, sindirim sistemini temizler. Vücuttan toksin atımını destekler. 

KEREVİZ

Kereviz ve kereviz tohumları mükemmel kan temizleyicilerdir. Vücuttaki zararlı maddeleri arındırmak için idealdir. 

KIZILCIK: 
Antibiyotik ve antiviral maddeler içerdiği için idrar yollarında kalıcı olabilecek zararlı bakteri ve virüslere karşı vücudu temizler. 

KETEN TOHUMU VE KETEN TOHUMU YAĞI: 
Esansiyel yağ asitleri ve omega-3 deposu keten tohumu ve keten tohumu yağı, vücuttaki birçok temizlik fonksiyonu için gereklidir.

SARIMSAK
Kan ve bağırsaklardaki zararlı bakterileri, bağırsak parazitlerini ve virüsleri temizler. Ayrıca damarlarda zararlı maddelerin birikmesini önler. Kanser hücrelerini etkisiz hale getirir. 

GREYFURT:

İçerdiği pektin, kolesterolü düşürür, kanı temizler. Ağır metallerin vücuttan ağıtılımı sağlar. Greyfurt mükemmel bir bağırsak ve karaciğer arındırıcıdır. 

KALE MARULU: 
Anti kanser ve güçlü antioksidan bileşenlerden oluşan bu sebze, lif açısından da zengindir. Böylelikle bağırsak sistemini temizlemeye yardım eder. 

BAKLAGİLLER: 
Lifle doludur, bu nedenle kolesterolü düşürmeye, bağırsakları temizlemeye ve kan şeker seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda vücudu kansere karşı korur. 

LİMON

Mükemmel bir bağırsak arındırıcısı olan limon, C vitamininin en zengin kaynağıdır. Karaciğerdeki zararlı kimyasalların temizlenmesine yardımcı olur. 

SU: 
Vücuttan zararlı maddeleri atmanın en etkili yolu su tüketmektir. Her gün 8-10 bardak su tüketmek, bağırsakları temizler ve dışkının daha kolay dışarı boşalmasını sağlar.

ELMA
İçerisinde vücudu kolesterol ve ağır metallerden arındıran bir çeşit lif olan yüksek miktarda "pektin" maddesi bulunur. Pektin, toksin oluşumunu ortadan kaldırmaya ve bağırsakları temizlemeye yardımcı olur.

takvim, 17/9/ 2015

Kabızlığı Yenmenin İp Uçları

Stres ve yanlış beslenme pek çok metropol insanında kabızlığa yol açıyor.

Posalı yiyecekler yerine karbonhidratlı gıdalarla beslenen ve su içmeyen birçok kişi, hayatlarının belli bir döneminde kabızlıkla ilgili savaş veriyor. Anadolu Sağlık Merkezi'nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, posalı yiyeceklerle kabızlığı yenmenin ipuçlarını verdi:

* Günlük beslenmenizde tükettiğiniz basit şekerler size yüksek oranda kalori sağlarken kan şekerinizde dalgalanmalara yola açarak çabuk acıkmanıza neden olur.
- Posa ise su çekme yeteneği olduğundan mide içerisinde şişerek hacim arttırır ve kendinizi daha tok hissedersiniz. Ayrıca posa mideyi geç terk ettiği için, tokluk hissiniz uzun süre devam eder.

VAR OLANI DA ÇÖZER

* Kalori içermeyen posa, formunuzu korumak adına birebirdir. Eğer sık sık acıkıyorsanız, şeker tüketiminizi azaltmanızın ve posa tüketiminizi arttırmanızın vakti çoktan gelmiş demektir.

* Kabızlığın gelişiminin önlenmesinde ve mevcut kabızlığın düzeltilmesinde posanın büyük etkisi bulunmaktadır.

* Diyet posasının yeterli miktarda tüketilmesi kalınbağırsak kanserinin oluşumunun önlenmesine de yardımcı olur.

* Çözünülebilir posa içeren yulaf, arpa ve pirinç kabuğu gibi besinler, karaciğerdeki kolesterol sentezini azaltarak, kötü huylu (LDL) kolesterol düzeyinin düşmesine yardımcı olmaktadırlar.

Kabızlığı yenen karışım

* 1 kaşık yulaf ezmesi.

* 4 adet küçük küçük doğranmış kuru kayısı.

* 1 avuç kuru siyah üzüm.

* 2 çorba kaşığı iri dövülmüş ceviz.

* 1 su bardağı süt. Yukarıdaki besinleri bir kasede karıştırıp, sabah kahvaltısı olarak tüketin. Gün içinde bol su içmeyi ve hafif fiziksel aktiviteler yapmayı da unutmayın.

sabah, 26/10/2007

Nefes Egzersizleriyle Kabızlığınızı Giderin

Eğer kabızlık sorunundan şikayetçiyseniz vücudunuzu rahatlatmayı öğrenmenizde fayda var.

Bunun için uzmanlar; hem geceleri yatmadan önce hem de sabah uyandığınızda nefes alıp verme egzersizleri yapmanızı öneriyor.

Bir eliniz midenizin, diğer eliniz göğsünüzün üstünde 10'a kadar sayarak yavaş yavaş soluk alın, sonra da aynı şekilde verin.

Aynı anda ellerinizi kaldırıp indirin ve tamamen bu harekete konsantre olmaya çalışın.

Ayrıca başta yulaf ve elma olmak üzere meyve-sebzelerde ve tam tahıllarda bol miktarda bulunan çözülebilir lif tüketiminizi artırmanızda fayda sağlar.

sabah, 13/07/2007

Kabızlığa Dikkat

Dışkının ideal rengi açık kahverengidir. Eğer çok koyu renkli ve çok kötü kokulu ise, bu durum yanlış beslendiğimizin ya da herhangi bir barsak hastalığımız olduğunun belirtisidir...

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Cengiz Pata, kabızlığın nedenleri ve çözüm yolları hakkında şu bilgileri verdi:

Dışkıyı çıkarmakta zorlanmak, sert dışkı, gaz-şişkinlik, karın bölgesinde ağrı, 3 günden daha uzun aralıklarla dışkı çıkarmak, dışkı çıkarırken anüste ağrı, nadir tuvalet ihtiyacı hissetmek, dış çıkardıktan sonra, hala içeride bir şey kalmış hissi, ve anüste şişlikler olması kabızlığın belirtileridir.

Kabızlığın nedenleri ise; yeterli su içmemek, yanlış beslenme, hareketsizlik, aşırı yemek, bağırsak hastalıkları, hemoroidler, kas zayıflığı, bazı ilaçlar, prostat sorunları, stres, yeme biçiminde değişiklik, bazı diyetler, uzun süren yolculuklar, barsak fonksiyonel hastalıkları, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarıdır...

Bağırsaklarınızı çalıştırın

Kabızlık sorununu ortadan kaldırmak için liften zengin yiyeceklerle beslenmeliyiz. (çiğ sebzeler, meyveler, hububat, kepek.. ) Lifli yiyecekler, bağırsaklarımızın çalışmasına yardımcı olur. Lifli yiyecekler, dışkının bağırsakta kalış süresini azaltır, bağırsaktaki toksinlerin, maya mantarlarının ve hastalık yapıcı bakterilerin oluşmasını azaltır...

Kabızlık sorununu gidermede, lifli yiyecekler kadar suyunda önemi büyüktür. Kalın bağırsağın her gün en az 1.5 litre suya ihtiyacı vardır. Yetişkin bir insan günde 1.5-2 litre su içmelidir. Diyet önlemleri yanında kabızlık sorunu olan insanların düzgün dışkılama alışkanlığı kazanmaları ve bu amaçla her gün belli saatlerde tuvalette olmaları önemlidir.

Genç hastaların kabızlığın uzun sürmesi durumunda, 50 yaş üzeri hastaların ise kabızlık belirince barsak tetkiki için bir gastroenteroloji uzmanına görünmeleri doğru bir yol olacaktır.

hürriyet, 04/ 05/2007

Güzellik Ve Sağlığı Tehdit Eden Tehlike: Kabızlık

Her beş kişiden birinde görülen 'kabızlık', ruh sağlığını bozması, kolon kanserine neden olmasının yanında, cilt güzelliğine de zarar veriyor


Ülkemizde her 5 kişiden biri kabızlık ve onun oluşturduğu etkilerle kıvranıyor. İnsanlara hayatı zindan eden bu rahatsızlık, ciltte meydana getirdiği  problemler nedeniyle güzelliği de tehdit ediyor. Ruh sağlığını bile bozan kabızlık, uzun süre devam ettiğinde ise kolon kanserine neden oluyor. Bir İngiliz bilim adamı, kabızlığa şu sözüyle dikkat çekiyor: 'İyi çalışan bağırsaklar, bir insan için beyinden daha önemli.'

Yapılan araştırmalar, yüzde 60'lık oranla 'kabızlığın, kolon kanserinin en önemli nedeni' olduğunu ortaya koyuyor. İngiltere'de her yıl 20 bin kişinin ölümüne neden olan kolon kanseri, dengeli beslenmeyle önleniyor. Kabızlığın ortaya çıkmasında en önemli faktör; tek yanlı beslenme. Hastaların yüzde 60'ı, sadece diyet uygulanarak tedavi ediliyor. Kabızlığın neden olduğu sorunlar ise şöyle sıralanıyor: 'Baş ağrısı, kronik yorgunluk, cilt bozuklukları, ağız kokusu, keskin ter kokusu.'

İstanbul Cerrahi Hastanesi'nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Yasemin Bradley, kabızlıktan ve kolon kanserinden korunmanın mümkün olduğuna dikkat çekerek, 'Et-şeker-donmuş yağları çok, lifli besinleri ise daha az tüketenlerde risk artıyor' dedi.


Kabızlığa engel olmak için tüketilmesi önerilen besinler:


Su
Bitkisel çaylar

Kepek (Özellikle buğday ve pirinç ekmeği)
Kepekli ekmek
Kepekli makarna
Baklagiller
(Fasulye, mercimek, nohut, bezelye)
Tahıllar (Rafine olmayan buğday, pirinç, bulgur)
Tohumlar (Kavrulmamış ay ve kabak çekirdekleri, keten tohumu, susam)
Kuru meyveler (Erik, incir, kayısı, hurma)
Kök sebzeler (Havuç, kereviz, turp)
Yapraklı sebzeler (Maydanoz, roka, kıvırcık marul, lahana, ıspanak, dereotu)
Tüm meyveler (Özellikle elma ve portakal)
Fındık, ceviz, badem
Doğal yoğurtlar


Kolon Kanserine Davetiye

Sebze ve meyve tüketiminin, yani posasız gıda alımının azalması, hayvansal yağ açısından zengin beslenme, sürekli kırmızı et yeme, kolon (kalın bağırsak) kanserine zemin hazırlıyor.
Kabızlığın kolon kanserine yol açan nedenlerin başında yer aldığını da belirten uzmanlar, ''Yanlış beslenme kabızlığın yüzde 60'ından sorumlu'' diyorlar. Uzmanlar, kabızlığın kronik yorgunluk, enerji kaybı ve halsizlik, mental fonksiyonlarda azalma, ciltte sorunlar gibi birçok etkisi bulunduğunu da belirtiyorlar.

Yanlış beslenmenin yanısıra hareketsizlik, yolculuklar, adet öncesi, hamilelik, polipler, karaciğer-safra kesesi hastalıkları, aşırı yemek yeme gibi nedenlerde de soruna yol açmaktadır.  Kabızlıkla mücadelede en büyük 2 silahının lifli gıdalar ve su dur. Lifli gıdalar hacim katıyor ve suyu tutuyor. Dışkıyı büyütüyor. Bağırsağı harekete geçiriyor. Türkiye'de sık tüketilen beyaz ekmek ve unlu mamullerini de önemli kabızlık nedenleri arasında sayılmaktadır.  Kolon kanserinden korunmak için günde en az 35 gram lifli gıda almak  gerekmektedir.

 

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document