Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
boyun fıtığı
İBS
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
site haritası

 


Kakaonun Faydaları

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Kakaonun Bitkisel Tanımı ve Faydaları

Kakao (Theobroma cacao), 4-8 metre boyunda ebegümecigiller (Malvaceae) familyasından çikolata yapımında kullanılan bir bitki türü.

Doğal yetişme alanı Güney Amerika, Batı Afrika, Batı Hint adaları olmakla beraber, Tropiklerin genelinde yetiştirilmektedir. Thebromin adlı bir alkaloit eldesinde ve kakao yağı eldesinde kullanıldığı gibi, kakaonun tohumları da çikolata yapımında kullanılmaktadır.

Kakao ağacının tohumları ya hemen ya da bir süre sonra mayanlandırılır ve ardından kurutulur. Böylece tohumun acı lezzeti kaybolur ve hoş bir koku meydana gelir. Bu taneler kavurulurak, un haline getirilip yağı alınır. Sonra yeniden öğütülerek, toz halindeki kakao elde edilir. Kakao, sütle karışıtırılıp içilir, ayrıca yağı alınmamış kakao tohumlarından çikolata yapılır.
-wikipedia

YAYGIN ADI: Kakao, çikolata
LATİNCE ADI: Theobroma cacao
FAMİLYASI: Sterculiaccae
KULLANILAN BOLUMU: Çekirdeği

Gövdesi düğümlü her dönem yeşil kakao ağacının boyu 8 metreyi aşabilir. Pembe ya da krem rengi çiçekleri doğrudan gövdeden çıkar. Rengi sarı, kırmızımsı mor ve kahverengi arasında değişebilen meyvesi, her biri 25 kadar çekirdek içeren kapsüller halinde büyür. Anavatanı, Meksika ve Orta Amerika'dır. Tropik bölgelerde yetiştirilir.

Kakao yağı merhemlerde, cilt yumuşatıcılarında ve lokal kozmetik preparatlarda kullanımı yaygındır.

Orta Amerikalılar kakaoyu asırlarca hamilelik ve doğum ağrılarında, ateş ve öksürük tedavisinde kullanmışlardır. Kakaonun ana alkaloiti olan teobrominin etkisi kafeininkine benzer; kasları, kalbi ve böbrekleri uyarır.

Bu alkoloit, astımı tedavi eden teofılin ile yalandan ilintilidir. Buna bağlı olarak hem teobromin, hem de kafein akciğer bronşlarını açarak nezleye bağlı tıkanıklığı hafifletir. Teobromin sindirim sistemindeki düz kasları da gevşetir. Kakao ayrıca idrar söktürücü, bronş açıcı ve damar genişletici etkisi olan metilksantinleri içerir.

bitkiseldiyet, 26/08/2009

Kakao Beyne Oksijen Gitmesini Sağlıyor

Kakaoda bulunan "flavanol"ün, beyine daha fazla oksijen gitmesini sağladığı belirlendi.

Amerikan Bilimsel Gelişmeler Derneği'nin yıllık toplantısında bir rapor sunan Nottingham Üniversitesi'nden Ian MacDonald, bir antioksidan olan ve kakao çekirdeğinde bulunan Flavanol'ün, beyine fazla oksijen gitmesini sağlamasının, ileri yaşlardaki bellek sorunlarını azalttığını söyledi.

Harward Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Norman Hollenberg de, Panama'daki Kızılderili kabilesi "Cuna"lar üzerinde yapılan incelemelerde, kakaonun doğal biçimini tüketmelerinden ötürü benzer sağlık işaretleri gözlendiğini bildirdi.

Çikolatanın tatlı bir gıda olmasından ötürü ortaya çıkan kalori sorunundan ötürü, yoğun çikolata tüketimi tavsiye edilmiyor, kakao öneriliyor. Ancak kakaoların büyük bölümü de, verdiği keskin tattan ötürü, flavanol düzeyi azaltılarak piyasaya sürülüyor.

Bu nedenle yurtdışındaki kimi firmalar, flavanol içeriği yüksek siyah çikolataları piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

genetikbilimi,13/03/2007

Kakao, Kötü Kolesterolü Düşürüyor

ABD'li araştırmacılar, kakao ve siyah çikolatada bulunan flavonoid maddesinin LDL'nin oksidasyonunu önleyerek damar hastalıkları riskini azalttığını belirtti.

Kakao ve siyah çikolata tüketenlerin kan plazmalarında inceleme yapan araştırmacılar, iyi kolesterolün (HDL) ise yüzde 4 oranında yükseldiğini gözledi.

Kakao ve siyah çikolatada, siyah çay, elma, baklagiller, portakal ve üzüm suyundan daha fazla flavonoid bulunduğuna işaret eden uzmanlar, kakao ve çikolatanın yüksek oranda yağ ve şekerle alınmamasına dikkat edilmesi gerektiğini kaydediyor.

Çikolata ve kakaolu yiyeceklerin anti-kanserojen etkiyi de artırdığına işaret eden uzmanlar, flavonoid maddesinin çikolata ve kakaonun yanı sıra çay, meyve ve sebzelerden de alınabileceğini, böylece kalp hastalıkları riskinin de azaltılabileceğini söyledi.

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document